Logo Hajnówka OSIR

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2292
W sumie: 117532

News

News zdjęcie id 780

COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA .. II

26.11.2019

Tak, jak pisaliśmy w kwietniu bieżącego roku o naszych basenach - przypomnienie tutaj, wraz z rozwojem hajnowskiego przemysłu, w tym szczególnie Hajnowskiego Przedsiębiorstwa Suchej Destylacji Drewna, w najbliższym otoczeniu fabryki powstawała nowa infrastruktura sportowa. Lata 1948 – 1953 przyjmowane są jako okres budowy trawiastego boiska do piłki nożnej (renowacja nawierzchni przeprowadzana była w latach 1966, 1999). Wokół boiska, w roku 1958 powstała 4 torowa bieżnia żużlowa i trybuny mieszczące 900 osób. Jako uzupełnienie całości, w tym samym czasie wybudowane zostały szatnie z węzłem sanitarnym i zapleczem dla sędziów (gruntowną modernizację tego budynku przeprowadzono w roku 1997, w ramach której budynek pokryto blachą, docieplono i założono ogrzewanie olejowe). W miejscu obecnych kortów tenisowych, w roku 1960 powstało boisko do koszykówki. Korty w tym miejscu wybudowano w roku 1991. Całość terenu została zabezpieczona ogrodzeniem latem 1961 roku. Warto dodać, że wraz z utworzeniem sekcji łuczniczej od strony ulicy Sportowej w roku 1970 przygotowano tory do nauki strzelania z łuku. W przekroju dziesięcioleci funkcjonowania całego obiektu zmieniały się kwestie jego własności, zarządzania i nazwy rozpoczynając od Wojewódzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku (1973) poprzez Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji (1974), Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce (1975) aż do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce (od 01 lipca 1982 roku) jako zakładu budżetowego. Od 01 stycznia 2000r. cały obiekt zarządzany jest przez OSiR i funkcjonuje jako jednostka budżetowa Gminy Miejskiej Hajnówka. Świadkami wielu ciekawych wydarzeń sportowych, które odbywały się na obiekcie, byli mieszkańcy naszego miasta, bo w dużej mierze sportowe życie hajnowian rozwijało się w oparciu miejscowy stadion - rozpoczynając od piłki nożnej, poprzez łuczników a na pływakach kończąc. Obecni na obiekcie byli również lekkoatleci i tenisiści ziemni.

   1970r.                                                                                      1960r.

Największe emocje i największą frekwencję zapewniały mecze piłkarskie, zarówno te z lat 70 i 80 jak i późniejszych. Warto tu wspomnieć chociażby trzy wydarzenia, które zgromadziły na trybunach stadionu liczne grono sympatyków piłki nożnej. Na obchody 50 rocznicy powstania Klubu Puszcza zaproszono drużynę oldboyów Górnika Zabrze. 24 czerwca 1987r., na naszym stadionie hajnowscy kibice mieli możliwość zobaczyć na boisku sławy polskiej piłki w osobach Ernesta Pola, Stanisława Oślizło czy Zygmunta Anczoka. Pomimo prowadzenia do przerwy 3:0 nasi goście ulegli ostatecznie 3:4 dzięki bramkom Szendlera, Stankowskiego, Sieliwonika i Raszkiewicza.

Oldboje Puszczy 87 - Przed meczem z Górnikiem Zabrze.
Stoją od lewj: P. Wićko, W. Borysiuk, W. Artemiuk, S. Różycki, A. Raszkiewicz, W. Wiszniewski, J. Kojło, Z. Zalejski, P. Sieliwonik, J. Dackiewicz.
Klęczą od lewej: A. Szczerbakow, M. Bielawski, W. Szendler, J. Udot, P. Markow, W. Kulgawczyk, R. Kopczyński, E. Mirek, Z. Stankowski, W. Flaszyński. Leży T. Jesiołowski.

Około 2 tysięcy widzów 26 września 2002r. oglądało mecz reprezentacji do lat 17 Polski i Rosji. Dobre widowisko piłkarskie przyniosło kibicom wiele emocji a korzystny wynik – zwycięstwo polskiej reprezentacji 3:2 dodatkowo wyzwoliło radość publiczności. Ciekawostką tego spotkania był fakt gry w reprezentacji Polski Łukasza Piszczka, wielokrotnego reprezentanta kraju, który niedawno w meczu ze Słowenią zakończył swoją reprezentacyjną karierę. Wśród zawodników obecny był bramkarz reprezentacji Łukasz Fabiański. Sędzią tego meczu był początkujący, a rokujący duże nadzieje, młody sędzia z Białegostoku Hubert Siejewicz (oczekiwania się sprawdziły i Hubert Siejewicz był doskonałym arbitrem sędziując spotkania ekstraklasy).*

Ten sam arbiter poprowadził inne, równie interesujące spotkanie, rozegrane w związku z jubileuszem 70-lecia powstania Klubu Sportowego Puszcza Hajnówka. 1 lipca 2007r. zawodnicy z Hajnówki, w obecności ponad dwóch tysięcy widzów, zmierzyli się z drużyną Jagiellonii Białystok. Białostoczanie, którzy w ramach przygotowań do nowego sezonu przebywali w Białowieży i trenowali na hajnowskim stadionie, wygrali mecz 6:0, ale zgromadzeni kibice obejrzeli zacięty, piłkarski spektakl. Nasi piłkarze, na tle będącej na fali drużyny z Białegostoku (beniaminek ekstraklasy), zaprezentowali się doskonale, jednak boiskowe doświadczenie przeważyło wynik na stronę naszych gości. Będąc bezpośrednim świadkiem tych wydarzeń, byłem uczestnikiem rozmowy o jednym z naszych obrońców, który całkowicie wyłączył z gry podstawowego napastnika Jagiellonii. Gdyby nasz zawodnik był o rok młodszy znalazłby miejsce wśród zawodników młodzieżowych drużyny Jagiellonii.

Upływający czas oraz systematyczne wykorzystywanie infrastruktury stadionowej spowodowały, że obiekt z każdym rokiem coraz bardziej „oddalał się” od oczekiwań i potrzeb hajnowskich sportowców. W roku 2009 dostrzegli „walory” naszego obiektu twórcy filmu „Dyskobol” i wykorzystali do nakręcenia kilku zdjęć. Już wtedy dowiedzieliśmy się, że niewiele tego typu obiektów pozostało w użytkowaniu.

Od roku 2008 intensywnie poszukiwano źródeł finansowania budowy nowej infrastruktury sportowej, zarówno stadionu jak i zaplecza administracyjno – technicznego. W roku 2013 podjęto działania w kierunku wykonania dokumentacji projektowej na stadion wielofunkcyjny wraz z przylegającą infrastrukturą. Ogłoszony przetarg wyłonił wykonawcę dokumentacji projektowej, którym została firma AMIBUD z Pieńska. Opracowanie dotyczyło terenu o powierzchni 4,4353 ha oznaczonych w ewidencji gruntów jako działka 460/2. Dokumentacja została wykonana do maja 2015 roku a w lipcu uzyskano pozwolenie na budowę. Od września 2016 do sierpnia 2017 trwały prace nad dokumentacją projektu „Rewitalizacja Obszarów Zdegradowanych Hajnówki”, odpowiadającego na lokalne konteksty i potrzeby społeczności, w tym rewitalizacji strefy urbanistycznej „Chemiczna”.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce wprowadził do opracowywanej dokumentacji swoje propozycje w postaci modernizacji stadionu sportowego (z istniejącą dokumentacją) oraz budowy nowych basenów. Samorząd Hajnówki pozyskał środki na realizację tych inwestycji z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w kwocie 9.372.619,16 zł. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 13.877.459,01 zł, z uwzględnieniem placu zabaw przy Hajnowskim Domu Kultury. Z chwilą pozyskania środków finansowych rozpoczęto procedurę wyłonienia wykonawcy tak długo oczekiwanej inwestycji. W wyniku przetargu wykonawcą została Panorama Obiekty Sportowe Sp. z o.o. z Piaseczna. Przekazanie terenu pod budowę odbyło się 03 kwietnia 2019 roku w obecności przedstawicieli inwestora i wykonawcy. Inwestycja ma być przekazana do użytku z końcem maja 2020 roku.

Na program użytkowy kompleksu składać się będą:
  1. Stadion lekkoatletyczny wyposażony w

- bieżnię 4 torową o długości 400 m i bieżnię sprinterską 6 torową o długości 130 m z nawierzchnią syntetyczną,

- dwuścieżkową skocznię do skoku w dal i trójskoku,

- rzutnię do pchnięcia kulą z nawierzchnią z mączki ceglanej,

- dwa rozbiegi do rzutu oszczepem,

- boisko piłkarskie główne z nawierzchnią z trawy naturalnej o polu gry 64x105m, z automatycznym systemem nawadniania.

b) Boisko piłkarskie treningowe z nawierzchnią syntetyczną o całkowitym wymiarze 26x58m z polem gry 22x52m.

c) Dwa boiska do siatkowej piłki plażowej o całkowitej powierzchni 22x24m.

d) Dwa korty tenisowe o wymiarze całkowitym 27x36m.

e) Budynek magazynowy na sprzęt z pomieszczeniem dla obsługi technicznej o powierzchni użytkowej 97,74 m2.

f) Kontener kasy biletowej.

g) Wiata przeszklona dla komentatora 2,6x4m.

h) Trybuny zadaszone od strony ulicy T. Sołoniewicz – 2 szt. na 216 miejsc i 1szt. na 261 miejsc (główna) oraz dwie niezadaszone od ul. Sportowej po 124 miejsca każda. Trybuny niezadaszone na 28 miejsc każda będą przy kortach tenisowych i boisku do piłki plażowej.

i) Wiaty dla zawodników rezerwowych (16 miejsc).

Na całym terenie zainstalowano oświetlenie parkowe, natomiast boisko ze sztuczną trawą wzbogacono o oświetlenie boiskowe. Na obiekcie zamontowano system monitoringu, składający się z 21 kamer oraz nagłośnienie. Pomiędzy wiatami dla zawodników rezerwowych wbudowana zostanie tablica wyników. Poszczególne elementy jak i całość obiektu będzie ogrodzona siatką. Wjazd na teren stadionu odbywa się od strony HDK (główny) oraz od strony ulicy Ks. Dziewiatowskiego. Drogi dojazdowe uzbrojone zostały w miejsca parkingowe. Obiekt posiada również dwa wyjścia awaryjne, od strony ulicy T. Sołoniewicz i ulicy Sportowej.

Mirosław Awksentiuk, Małgorzata Muszkatel

Zdjęcia: materiały własne - OSiR Hajnówka, Ryszard Pater
* informacje zaczerpnięte z książki "70 lat Klubu Sportowego Puszcza Hajnówka" Ryszarda Patera

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.