Logo Hajnówka OSIR

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4656
W sumie: 124403

O OSiR

OŚRODEK SPORTU i REKREACJI W HAJNÓWCE jest jednostką samorządową powołaną do realizacji zadań własnych gminy miejskiej Hajnówka w sprawach kultury fizycznej, rekreacji i turystyki.

Przedmiotem działania OSiR jest:

 • budowa, rozbudowa i utrzymanie bazy sportowej oraz urządzeń sportowych i rekreacyjnych na terenie Ośrodka

 • koordynacja działań na rzecz właściwego i pełnego wykorzystania istniejącej bazy sportowo – rekreacyjnej

 • przygotowanie oferty w zakresie sportu powszechnego oraz tworzenie kalendarza imprez sportowo – rekreacyjnych i turystycznych

 • prowadzenie działalności wychowawczej i popularyzatorskiej w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu, turystyki i rekreacji

 • organizowanie szkoleń, treningów oraz imprez i zawodów sportowo – rekreacyjnych

Bazę sportowo – rekreacyjną w Hajnówce stanowią:

a) Kompleks sportowy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce przy ulicy Ks. A. Dziewiatowskiego 2, w skład którego wchodzą:

Stadion lekkoatletyczny wyposażony w:

 • bieżnię 4 torową o długości 400 m i bieżnię sprinterską 6 torową o długości 130 m z nawierzchnią syntetyczną,

 • dwuścieżkową skocznię do skoku w dal i trójskoku,

 • rzutnię do pchnięcia kulą z nawierzchnią z mączki ceglanej,

 • dwa rozbiegi do rzutu oszczepem,

 • boisko piłkarskie główne z nawierzchnią z trawy naturalnej o polu gry 64x105m, z automatycznym systemem nawadniania.

Boisko piłkarskie treningowe z nawierzchnią syntetyczną o całkowitym wymiarze 26x58m z polem gry 22x52m.

Dwa boiska do siatkowej piłki plażowej o całkowitej powierzchni 22x24m.

Dwa korty tenisowe o wymiarze całkowitym 27x36m.

Budynek magazynowy na sprzęt z pomieszczeniem dla obsługi technicznej o powierzchni użytkowej 97,74 m2.

Kontener kasy biletowej.

Wiata przeszklona dla komentatora 2,6x4m.

Trybuny zadaszone od strony ulicy T. Sołoniewicz – 2 szt. na 216 miejsc i 1szt. na 261 miejsc (główna) oraz dwie niezadaszone od ul. Sportowej po 124 miejsca każda. Trybuny niezadaszone na 28 miejsc każda będą przy kortach tenisowych i boisku do piłki plażowej.

Wiaty dla zawodników rezerwowych (16 miejsc).

Na całym terenie zainstalowano oświetlenie parkowe, natomiast boisko ze sztuczną trawą wzbogacono o oświetlenie boiskowe. Na obiekcie zamontowano system monitoringu, składający się z 21 kamer oraz nagłośnienie. Pomiędzy wiatami dla zawodników rezerwowych wbudowana zostanie tablica wyników. Poszczególne elementy jak i całość obiektu będzie ogrodzona siatką. Wjazd na teren stadionu odbywać się będzie od strony HDK (główny) oraz od strony ulicy Ks. Dziewiatowskiego. Drogi dojazdowe uzbrojone zostaną w miejsca parkingowe. Obiekt posiadać będzie również dwa wyjścia awaryjne, od strony ulicy T. Sołoniewicz i ulicy Sportowej.

b) Nowy kompleks basenowy - pływalnia odkryta - składa się z małego basenu rekreacyjnego dla dzieci – o wymiarach 15,25x7,78x0,60 m oraz basenu dużego o wymiarach 25,21x12,76x1,25 m.

Zaprojektowano również małe budynki techniczne, w których zainstalowane śą systemy filtracji i urządzenia do dozowania chloru. Wartość odczynu ph wody w nieckach basenowych jest stale monitorowana przez automatyczną stację kontrolno – pomiarową. Niecki basenowe zostały obudowane drewnianymi pomostami. Całość terenu uzbrojono w małą architekturę, w tym brodziki do dezynfekcji stóp wraz z natryskami – 3 sztuki, zjeżdżalnię dla dzieci, ławki parkowe, chodniki i kosze.

c) Street Workout Park na terenie Ośrodka

Strefa do ćwiczeń, składająca się z kompleksu drążków zamocowanych na różnej wysokości i poręczy równoległych, zapewniających możliwość wykonywania całego wachlarzu ćwiczeń i ewolucji.

d) Centrum Turystyczno–Rekreacyjne przy ulicy Parkowej:

 • boisko do koszykówki 28x16m

 • 2 korty tenisowe z nawierzchnią tartanową 36x41m

 • skatepark i funboxy do jazdy na rolkach

 • budynek techniczno–socjalny, o pow. użytkowej 39,5m²

Główne, cykliczne imprezy rekreacyjno–sportowe organizowane przez OSiR to:

 • Półmaraton Hajnowski

Najważniejsza impreza biegowa naszego regionu, zaczynająca się w stolicy Puszczy Białowieskiej, czyli Białowieży, a kończąca w centrum miasta Hajnówka. Uczestnicy mają do pokonania dystans 21.097,5 m. Półmaraton Hajnowski, pomimo kameralnego charakteru, stał się ważnym punktem w kalendarzu najlepszych imprez biegowych w Polsce. Dobra organizacja oraz profesjonalna obsługa dotychczasowych edycji sprawiły, że bieg zdobył wiele wyróżnień.

 • Hajnowska Dwunastka

Impreza skierowana jest do fanów rekreacji z całej Polski. Malownicze zakątki puszczy to idealne miejsce do uprawiania sportów. Zawodnikom, pokonującym 12-kilometrową trasę, towarzyszy śpiew ptaków oraz szum drzew, przez co bieg wśród kniei staje się prawdziwą przyjemnością. Po zawodach niestrudzeni biegacze mogą liczyć na chwile relaksu przy biesiadzie wraz z akompaniamentem muzyki.

 • Bieg Rodzinny po Puszczy Białowieskiej

Jest propozycją adresowaną do mieszkańców Hajnówki. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest udział całych rodzin (rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki). Bieganie w Puszczy Białowieskiej ma na celu zachęcenie rodzin do wspólnego spędzania czasu w formie aktywnej, w otoczeniu przyrody.

 • Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta Hajnówka

To jedna z imprez propagująca bieganie, zgromadzająca na starcie setki uczestników, zarówno młodzieży z hajnowskich szkół, jak i młodzieży i dorosłych z powiatu hajnowskiego. Jesienne zawody wokół Parku Miejskiego OSiR organizuje od roku 1996.

 • Rajdy rowerowe

Cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży jak i osób dorosłych. Jest to dobry sposób na spęczenie czasu wolnego, poznanie nowych miejsc i spotkanie ciekawych ludzi. Jazda na rowerze ma zbawienne znaczenie dla naszego organizmu. Pozwala schudnięć i wymodelować sylwetkę, wzmacnia mięśnie bioder, brzucha, grzbietu, ramion i nóg, zwiększa wentylację całego organizmu, zwiększa wydolność serca i płuc, zapobiega żylakom i przeciwdziała zakrzepom. Z roku na rok zwiększamy nasza ofertę w zakresie turystyki rowerowej.

 • Impreza rekreacyjno – sportowa z udziałem osób niepełnosprawnych

OSiR rozszerzając swoją ofertę organizuje również imprezy z udziałem osób niepełnosprawnych. W okresie letnim jest nią Spartakiada lekkoatletyczna na Stadionie OSiR, natomiast w okresie zimowym – Gry i zabawy wodzie w Parku Wodnym. Głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami, poczucie własnej wartości i sprawności oraz udział w życiu społecznym.

 • Młodzieżowa piłka nożna

Ośrodek Sportu i Rekreacji od wielu lat prowadzi systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą z hajnowskich szkół. Dzięki swoim staraniom powoli wśród młodych mieszkańców Hajnówki zwiększa się świadomość, że sport może być modny i ważny w życiu każdego z nich. Przykładem są cztery działające drużyny piłkarskie, w przedziale wiekowym od 8 do 16 lat, biorące udział w rozgrywkach w ramach Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Celem OSiR jest przygotowanie młodych piłkarzy do wyczynowego uprawiania piłki nożnej poprzez wychowywanie w duchu sportowej rywalizacji, kultury osobistej oraz wewnętrznej samokontroli.

 • Piłka siatkowa

Turnieje siatkówki w Hajnówce cieszą się dużym zainteresowaniem. Co roku organizujemy kilka imprez cyklicznych takich jak: Mistrzostwa Hajnówki w Piłce Siatkowej Plażowej Amatorów, Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych, Mistrzostwa Hajnówki w piłce Siatkowej Halowej Amatorów. W okresie ferii i wakacji organizujemy turnieje dla młodzieży szkolnej.

 • Tenis Stołowy

Oferta adresowana do sympatyków tej dyscypliny, w szerokim przedziale wiekowym. Turniej Tenisa Stołowego im. Jarosława Leszczyńskiego, odbywający się zawsze 11 listopada, z roku na rok gromadzi zawodników nie tylko z powiatu, ale z całego województwa podlaskiego.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.