Logo Hajnówka OSIR

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4654
W sumie: 124401

PÓŁMARATON HAJNOWSKI 2019

19 PÓŁMARATON HAJNOWSKI - 18 MAJA 2019

Bieganie staje się coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Wraz z dużym wzrostem liczby biegaczy - amatorów zwiększa się również ilość różnego rodzaju biegów. Podczas organizacji imprezy biegowej, fundamentalne znaczenie ma zabezpieczenie. Wiąże się ono ze spełnieniem szeregu procedur oraz miesiącami przygotowań, których ukoronowaniem jest sprawnie przeprowadzony bieg.

W organizację bezpiecznego półmaratonu należy włożyć wiele precyzyjnego wysiłku i fachowości. Doświadczenie oraz profesjonalizm to kluczowy atut, który pozwala pokonać niekorzystne uwarunkowania zewnętrzne w czasie przygotowań i z powodzeniem stawić czoła nieoczekiwanym wydarzeniom w dniu imprezy.

Jednak pomimo tego, iż w Polsce przeprowadza się rocznie ponad 2 tysiące różnych imprez biegowych to nasza inicjatywa – Półmaraton Hajnowski - wciąż przyjmowana jest ze szczerym entuzjazmem. Jako organizatorzy stawiamy nie tylko na atrakcyjną, bezpieczną trasę, imienne numery i medale, nagrody, ale również na oryginalność zawartą w połączeniu rywalizacji sportowej z bezstresowym spotkaniem integracyjnym.

Po otwarciu imprezy przez Burmistrza Miasta Hajnówka Jerzego Siraka zawodnicy w asyście mażoretek i orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej przemaszerowali na start honorowy. Trzysta metrów "rozgrzewki" i odjechali autobusami na start w Białowieży. Podziwiali drogę, po której niebawem wracali na własnych nogach.

Trasę zabezpieczały trzy karetki Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz sędziowie i wolontariusze. Zorganizowane też były punkty odżywcze, gdzie poza wodą biegacze uzupełniali poziom elektrolitów multiwitaminą i czekoladą, na mecie dodatkowo bananami i pączkami.

Każdy z 303 zawodników po przekroczeniu linii mety otrzymał drewniany, imienny medal i po krótkim odpoczynku, czy też skorzystaniu z masażu udał się pod prysznic w Parku Wodnym i na dwudaniowy obiad.

Zgodnie z programem minutowym, o 15:00 rozpoczęły się dekoracje. Kategorii wiekowych było 11, więc sporo statuetek żubra pojechało w Polskę. I nie tylko, ponieważ uczestnikami byli też zawodnicy z Białorusi i Litwy. Podium niemal całkowicie zdominowali zawodnicy z Białorusi. Ciekawe, drewniane puchary i nagrody pieniężne czekały na zwycięzców w kategorii open, a sękacze otrzymały najlepsze drużyny. Wyróżniliśmy też najmłodszych i najstarszych zawodników.

Największe owacje oraz upominek otrzymał niewidomy zawodnik wraz ze swoim opiekunem. A nagrodę dodatkową przeznaczyliśmy dla biegacza ze Stargardu – uczestnika rywalizacji z najodleglejszego miejsca w Polsce.

Udział w Półmaratonie Hajnowskim to doskonała okazja do zgarnięcia nagród i nawet wcale nie trzeba znaleźć się na podium, bowiem na wszystkich zawodników czekało losowanie. Były rowery, piłki, torby, odzież sportowa, kosze słodyczy, kosmetyki, regionalne upominki z przyprawami firmy Runo, upominki z Urzędu Miasta Hajnówka, czy weekend w Restauracji Carska w Białowieży.

Zwycięzcy w kategorii open mężczyzn:

Kaptserau Yury / BLR / Mogilev - 01:12:32

Hryhoreu Dzmitry / BLR / Baranovichy - 01:12:44

Verkhavodkin Henadz / BLR / Grodno - 01:12:58

Godlewski Andrzej / POL / Borawskie - 01:19:29

Kat. open kobiet:

Krautsova Volha / BLR / Grodno – 01:22:12

Dubovskaya Volha / BLR / Grodno – 01:27:04

Shumik Alena / BLR / Brześć - 01:30:47

Wróblewska Nataliia / POL / Piaseczno - 01:34:21

Bieg ukończyło 42 mieszkańców powiatu hajnowskiego. Najlepsi spośród nich:

Klonowski Jacek / Białowieża – 01:26:18

Bondaruk Adam / Hajnówka 01:27:21

Kupa Bartosz / Hajnówka 01:27:51
 

Tomaszuk Jagoda / Hajnówka 01:47:03

Nesteruk Julita / Hajnówka 01:56:57

Androsiuk Barbara / Hajnówka 02:04:01

Klasyfikacja drużynowa:

GĄBIN BIEGA - 06:08:55

Dominik Milewski, Dariusz Kiełbasa, Tomasz Kamiński, Monika De Almeida

HAJNÓWKA BIEGA 06:12:09

Adam Bondaruk, Bartosz Kupa, Ireneusz Mackiewicz, Jagoda Tomaszuk

YULO RUN TEAM SIEDLCE 06:12:18

Juliusz Ziółkowski, Tomasz Korzeniowski, Waldemar Pytel, Agnieszka Stępniak

PEŁNE WYNIKI

Wszystko do tej pory było pierwszą, sportową częścią Hajnowskiego Półmaratonu. W drugiej odsłonie wszystkich chętnych zawodników oraz osoby im towarzyszące autobusy ponownie zawiozły w okolicę Białowieży, a konkretnie do Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie na biesiadę integracyjną. Pogoda od rana była jak na zamówienie. Zamówiony był też DJ, katering i dmuchana zjeżdżalnia dla najmłodszych. Zabawa z każdą minutą rozkręcała się w najlepsze. Jedni piekli kiełbaski nad ogniskiem, inni gawędzili przy stołach, a jeszcze inni tańczyli w najlepsze. Świetna zabawa. Jeszcze lepsza atmosfera. Na koniec wszystkich bezpiecznie przetransportowano z powrotem do Hajnówki.

Zawodnicy mieli dodatkowo godzinną wejściówkę do Parku Wodnego, a w niedzielę bezpłatną przejażdżkę kolejką wąskotorową na dolinę rzeki Leśnej, gdzie ponownie integrowali się z puszczańską przyrodą.

Weekend w Hajnówce to coś więcej niż wyścig z punktu A do punktu B. To zabawa, integracja, poznanie. Hajnowski Półmaraton jest doskonałym pretekstem do spotkań ze znajomymi, a biegacze stanowią jedną wielką rodzinę. Często spotyka się tych samych ludzi. Ludzi, którzy po pewnym czasie niemal automatycznie stają się przyjaciółmi.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taka impreza biegowa to wizytówka regionu - mocna i rozpoznawalna marka. A zbudowanie tej marki to proces, który wymaga pomysłu popartego ukierunkowaną i ciężką pracą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy zechcieli przyjechać do Hajnówki, sędziom, wolontariuszom i kibicom oraz instytucjom, firmom i jednostkom, które pomogły w organizacji XIX Półmaratonu Hajnowskiego. Podziękowania kierujemy do:

Ministerstwa Sportu i Turystyki,

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,

współorganizatora - Nadleśnictwa Białowieża,

Urzędu Miasta Hajnówka,

Parku Wodnego w Hajnówce,

Hajnowskiego Domu Kultury,

Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce,

Niepublicznego ZOZ Kinetica w Hajnówce,

Portalu maratonypolskie.pl

firm: PULSAR SPORT, FANERA PODLASKA PRACOWNIA SKLEJKI Katarzyna Szuma, GOSPODA MICHAŁOWO, ADAMUZ Adam Masajło, RESTAURACJA CARSKA w Białowieży, ANDREWPOL Andrzej Pryczynicz, DOMLUX MARKET Michał Puc, RUNO Sp. z o.o. w Hajnówce, OKRETET Włodzimierz Teterko, PPH KARMEL S.C.

Funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce

Funkcjonariuszy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce

Funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Białowieży
 

Zapraszamy na kolejną, jubileuszową edycję naszego biegu. Będzie się działo!

Małgorzata Muszkatel

fot. ANDRZEJ JANIUK

fot. ROMAN WNUCZKO

fot. MAREK HANULA

fot. JUSTYNA TELLOS


6 maja 2019r.

18 maja w Hajnówce spotkamy się z zawodnikami na niezwykłej, kameralnej imprezie biegowej. 17 z 21 kilometrów pięknej przyrodniczo trasy prowadzi przez Puszczę Białowieską - najlepiej zachowany las nizinny w Europie.

Na uczestników czekają ciekawe pakiety startowe, utrzymane w klimacie puszczańskim, imienne numery i oryginalne, jak zawsze wykonane z drewna, medale. Najlepsi otrzymają rzeźby żubra i drewniane puchary. Zapewniamy transport na start, obiad regeneracyjny po biegu, wstęp do Parku Wodnego, rozlosowanie nagród rzeczowych, transport na imprezę integracyjną do Ośrodka Jagiellońskie. Będzie muzycznie, tanecznie i smakowicie. I tak do godziny 22, o której do puszczy powróci cisza.

Półmaraton Hajnowski - najważniejsze informacje, dotyczące przebiegu imprezy:

 • Do biura biegu w Amfiteatrze Parku Miejskiego, przy ulicy Parkowej, zapraszamy w piątek 17 maja w godzinach 15:00 – 21:00. Przy odbiorze pakietu startowego należy okazać dowód osobisty! Bardzo prosimy Hajnowian o odbieranie pakietów w piątek :)

 • W tym dniu zawodnikom udostępniamy bufet kawowy.

 • Pakiety startowe można będzie odebrać także w sobotę, 18 maja, w godzinach 8:00 - 9:30

 • Przypominamy, że nie ma możliwości biegu pod nazwiskiem innego zawodnika. Nie przyjmujemy też żadnych zgłoszeń w przeddzień i w dniu biegu - pakiet startowy oraz ubezpieczenie przygotowane są wyłącznie zawodnikom z listy startowej publikowanej na stronie maratonypolskie.pl. Odbiór pakietów za osoby nieobecne możliwy po biegu.

 • Parkingi: przy Urzędzie Miasta Hajnówka, ul. Zina 1 oraz wzdłuż ulicy Parkowej. Wszelkich informacji udzielać będzie biuro organizacyjne i służby techniczne organizatora, oznakowane w sposób widoczny identyfikatorami.

 • Po uroczystym otwarciu biegu przez Burmistrza Miasta Hajnówka zawodnicy, w asyście mażoretek i orkiestry dętej Straży Pożarnej, przemaszerują na start honorowy. O 10:30 krótka przebieżka do czekających autobusów. Następnie przejazd do Białowieży na start ostry. Wszystkie ubrania można zostawić w autobusach nr 1 i 2 - będą czekały w Hajnówce, przy ul. Parkowej.

 • Start ostry o godzinie 12:00 z parkingu w Białowieży.

 • Na trasie, na 6, 12 i 18 kilometrze, zapewniamy punkty odżywcze z wodą mineralną i multiwitaminą oraz gorzką czekoladą. Na mecie dodatkowo banany i pączki.

 • Każdy z zawodników, po ukończonym biegu otrzyma imienny, pamiątkowy medal. Najlepsi w kategoriach wiekowych statuetki żubra, a zwycięzcy w kat. open drewniane puchary i nagrody pieniężne. Sękacze będą nagrodami w kat. drużynowych.

 • Na płycie Amfiteatru będzie stanowisko do masażu.

 • Po biegu zapraszamy zawodników pod prysznic do Parku Wodnego (półgodzinny bilet) oraz na obiad do stołówki przy Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Droga będzie oznakowana, a odpowiednie bileciki będą przypięte do numeru startowego.

 • Uczestnicy Półmaratonu otrzymują dodatkowo 60 – minutowy bilet wstępu na pływalnię do wykorzystania w dniach 16 – 19 maja (pakiet można odebrać wcześniej po telefonicznym uzgodnieniu – 604 153 073).

 • Dekoracja i losowanie nagród to oficjalny finał naszego Półmaratonu (godz. 15.10). Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie na koronie hajnowskiego Amfiteatru i czas ruszać w Puszczę, w otoczenie pięknej przyrody, na degustację specjałów kuchni regionalnej.

 • Uczestnicy spotkania integracyjnego zostaną przewiezieni do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Wyjazd autobusami z Amfiteatru o godz. 16:30.

 • Dzieciom zawodników zapewniamy dmuchaną zjeżdżalnię i zabawy z animatorem.

 • Powrót z biesiady do Hajnówki w godzinach: 20:00, 21:00, 21:45 i 22:00. Wszystkie autobusy wracają przez Białowieżę, dojeżdżają do Żubrówki i jak jest potrzeba przez wsie puszczańskie (Pogorzelce, Teremiski, Budy) na parking przy Urzędzie Miasta.

 • Zapraszamy do skorzystania z oferty Parku Wodnego - Noc muzeów, więcej informacji TUTAJ

 • W niedzielę, 19 maja, o godzinie 10:00 Nadleśnictwo Hajnówka zaprasza na ok. godzinny przejazd kolejką wąskotorową na dolinę rzeki Leśnej. Zawodnicy bezpłatnie, po okazaniu numeru startowego; pozostali zgodnie z cennikiem.

Małgorzata Muszkatel

 

LISTA STARTOWA TUTAJ

 

REGULAMIN

I. CEL IMPREZY:

 • Popularyzacja sportu powszechnego, w tym biegów masowych, jako zdrowego stylu życia,

 • Propagowanie biegania jako najprostszej formy ruchu, czynnego wypoczynku rodzinnego oraz formy doskonalenia fizycznego i poprawy stanu zdrowia,

 • Upowszechnianie sportu w różnych grupach społecznych, zawodowych i środowiskowych,

 • Promocja regionu Puszczy Białowieskiej i wartości kulturowych Podlasia.

II. TERMIN I MIEJSCE:

 • 18 maja 2019r. (sobota) godz. 10:30 start honorowy z Amfiteatru Parku Miejskiego, ulica Parkowa w Hajnówce,

 • Godz. 12:00 start ostry z Białowieży - plac przy amfiteatrze,

 • Na start ostry organizator zapewnia dojazd autobusami,

 • Meta - Amfiteatr w Parku Miejskim w Hajnówce.

III. WARUNKI UCZESTNICTWA:

 • W biegu mogą uczestniczyć osoby, które do dnia 18 maja 2019r. ukończyły 18 lat i złożą podpis potwierdzający zdolność do udziału w biegu lub przedstawią zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w półmaratonie,

 • Podczas weryfikacji należy posiadać dowód tożsamości,

 • Zawodników obowiązuje limit czasu ukończenia biegu wynoszący 2,5 godziny (przybiegną do mety do godz. 14:30). Po przekroczeniu limitu zawodnicy będą zdejmowani z trasy.

IV. TRASA BIEGU:

 • Białowieża – Hajnówka: szosa asfaltowa przez malownicze zakątki Puszczy Białowieskiej,

 • Na trasie będą 3 punkty odżywcze z wodą, napojami i czekoladą (6, 12, 18 km),

 • Punkt odżywczy na mecie z wodą, bananami i pączkami.

V. ZGŁOSZENIA:

 • Elektroniczne zgłoszenia imienne po wypełnieniu formularza na stronie internetowej www.maratonypolskie.pl od godziny 8.00 dnia 9 kwietnia 2019r.

 • Zgłoszenia drużynowe - udział w drużynie należy zadeklarować w czasie rejestracji, wpisując w odpowiednie pole jednobrzmiącą nazwę drużyny. Warunkiem klasyfikowania jest min. 4 – osobowy skład drużyny, zawierający w tym min. 1 kobietę. Za wynik końcowy uznaje się sumę czasów 4 najlepszych zawodników danej drużyny, w tym 1 kobiety. O zwycięstwie decyduje najniższa łączna suma czasów członków drużyny. Nie ma możliwości dokonywania zmian w składach drużyn w dniu biegu.

 • Organizatorzy ustalają limit zgłoszeń na 350 osób. Z chwilą wcześniejszego przekroczenia limitu przyjmowanie zgłoszeń zostanie automatycznie zakończone.

Nie będą przyjmowane zgłoszenia w dniu biegu.

 • Za zgłoszenie uważa się wypełnienie formularza i wpłacenie opłaty wpisowej.

 • Osoby, które dokonają zgłoszenia, zobowiązane są do wpłacenia opłaty wpisowej w ciągu 3 dni z podaniem imienia i nazwiska osoby startującej. W innym przypadku zgłoszenia będą usuwane z bazy danych.

 • Zamiana zawodników na liście startowej możliwa do dnia 6 maja 2019r. Warunkiem jest listowne przesłanie deklaracji o zamianie zawodników z pełnymi danymi osób zainteresowanych (imię, nazwisko, adres, data urodzenia) łącznie z ich odręcznymi podpisami.

 • Osobom zgłoszonym do dnia 6 maja 2019r., mieszczącym się w limicie zgłoszeń, organizator gwarantuje pakiet startowy, w skład którego wchodzą: imienny numer startowy, pamiątkowy gadżet, czujnik do pomiaru czasu, bon na obiad, bon na Biesiadę, godzinna wejściówka do Parku Wodnego, worek na odzież, napój izotoniczny.

VI. OPŁATA WPISOWA:

 • Należy wpłacić na konto organizatora - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce:

PKO BP S.A. 23 1020 1332 0000 1102 0270 8360

Ośrodek Sportu i Rekreacji

ul. Ks. Dziewiatowskiego 2, 17-200 Hajnówka

tel. 85 682 27 76, e-mail: awksentiuk@hajnowka.pl

 • Wysokość opłaty - 100,00 zł

 • Kobiety, które ukończyły 65 rok życia i mężczyźni powyżej 70 roku życia – zwolnieni z opłaty.

 • Zawodnicy przebywający na stałe na terenie powiatu hajnowskiego i zrzeszeni w „Hajnówka Biega” lub „RKB Hajnówka” – 50,00 zł.

 • Wniesiona opłata nie podlega zwrotowi,

 • Organizator wystawia fakturę VAT na żądanie uczestnika, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2017r., poz. 1221)

VII. WYDAWANIE NUMERÓW STARTOWYCH:

 • W przeddzień zawodów 17 maja 2019r. w biurze zawodów - Amfiteatr Miejski w Hajnówce w godzinach 15.00 – 21.00 oraz w dniu zawodów od 8.00 do 9.30 – po okazaniu dowodu tożsamości i podpisaniu oświadczenia o zdolności do udziału w Półmaratonie na własną odpowiedzialność,

 • Numer należy przypiąć z przodu, w widocznym miejscu.

 • Przyjęcie numeru startowego jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu Półmaratonu Hajnowskiego.

VIII. KLASYFIKACJE:

 • K I 18 - 29 lat, K II 30 - 39 lat, K III 40 - 49 lat, K IV 50 - 59 lat, K V > 59 lat

 • M I 18 - 29 lat, M II 30 - 39 lat, M III 40 - 49 lat, M IV 50 - 59 lat, M V 60 - 69 lat, M VI > 69 lat

 • drużynowa

 • najlepsi zawodnicy zamieszkujący teren powiatu hajnowskiego M i K (miejsca I-III),

 • najstarsza zawodniczka

 • najstarszy zawodnik

 • najmłodsza uczestniczka

 • najmłodszy uczestnik

IX. NAGRODY:

 • Każdy zawodnik, który ukończy bieg, otrzyma imienny medal,

 • Klasyfikacja generalna wśród kobiet i mężczyzn, za miejsca I – IV puchary oraz nagrody pieniężne:

Mężczyźni Kobiety

 • I miejsce - 700 zł I miejsce - 700 zł

 • II miejsce - 600 zł II miejsce - 600 zł

 • III miejsce - 500 zł III miejsce - 500 zł

 • IV miejsce - 400 zł IV miejsce - 400 zł

 • W pozostałych kategoriach, za miejsca I - III zawodnicy otrzymują pamiątkowe statuetki,

 • Nagrody niespodzianki w klasyfikacji drużynowej,

 • Wśród wszystkich zawodników, którzy ukończyli bieg zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe,

 • Premie finansowe za pobicie rekordu trasy - 300,00 zł

 • Wręczenie nagród odbędzie się w Amfiteatrze o godzinie 15.00.

X. POZOSTAŁE INFORMACJE:

 • Zawodnicy po ukończeniu biegu mają możliwość skorzystania z natrysków w Parku Wodnym oraz spożycia posiłku w Zespole Szkół z DNJB przy ulicy Piłsudskiego 3,

 • Organizator, wszystkie osoby i podmioty z nim współpracujące, a także osoby związane z przeprowadzeniem i organizacją imprezy nie ponoszą odpowiedzialności wobec uczestników za szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po imprezie,

 • Ze względów bezpieczeństwa zabroniony jest udział osób poruszających się na rowerach, rolkach oraz z wózkami z dziećmi,

 • Podczas trwania zawodów organizator zapewnia opiekę medyczną,

 • Bieg odbędzie się bez względu na warunki pogodowe przy ograniczonym ruchu drogowym,

 • Uczestnicy biegu zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i bezwzględnego podporządkowania się zaleceniom kierujących ruchem, podczas poruszania się po odcinkach trasy wchodzących w bezpośredni kontakt z ruchem drogowym (należy poruszać się prawą stroną jezdni),

 • Sprawy sporne rozstrzygają Kierownik Biegu Janusz Ludwiczak i Sędzia Główny Roman Sacharczuk,

 • Nagrodzeni zawodnicy obowiązani są do udziału w konferencji prasowej po zakończeniu zawodów,

 • Zdjęcia, nagrania filmowe oraz wywiady z zawodnikami, a także dane osobowe mogą być wykorzystane przez organizatorów, sponsorów, prasę, radio i telewizję na potrzeby marketingowe i promocji imprezy,

 • Po zakończeniu dekoracji wszyscy chętni zawodnicy zostaną przewiezieni autokarami na Biesiadę w Puszczy Białowieskiej - wyjazd o godz. 16.30.

 • Osoby towarzyszące zawodnikom, chcące uczestniczyć w Biesiadzie, dokonują wpłaty na podane konto w wysokości 35,00 zł (zestaw dziecięcy - 15 zł) do dnia 6 maja 2019r. - opłata nie podlega zwrotowi.

 • interpretacja Regulaminu należy wyłącznie do organizatora.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.