Logo Hajnówka OSIR

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 37116
W sumie: 51435

News

News zdjęcie id 288

HAJNÓWKA BIEGA - RUSZA SEZON 2017

16.03.2017

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce zaprasza Państwa do wspólnego regularnego biegania.

Zawsze w pierwszą środę kwietnia o godzinie 17.10 na ulicy Celnej rozpoczynamy zajęcia z nową grupą pragnących rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Od 2014 nasza Akcja trwa okrągły rok. Bieganie to jedna z najbardziej naturalnych czynności fizycznych, która ma ogromny wpływ na nasz organizm. Poprzez bieganie tracimy zbędne kilogramy. Stajemy się bardziej wytrzymali i sprawniejsi, zmienia się nasza sylwetka - staje się bardziej smukła. Zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Jesteśmy bardziej odporni na infekcje i choroby. Zmieniamy nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Jesteśmy bardziej energiczni, pewni siebie, szczęśliwsi. Bieganie w grupie powoduje, że stajemy się otwarci na świat. Poznajemy nowych ludzi. Motywują oni nas do wysiłku, bo początki są zawsze bardzo trudne.

Wypowiedź: Monika Jagiełło z agencji badawczej PBS na temat biegania:

W naszym kraju biega prawie tyle samo mężczyzn (52%), co kobiet (48%). Nieco inaczej wygląda to w przypadku startów w biegach masowych – tu udział deklaruje już więcej panów (60%). Biegacze mają od 25 do 39 lat – wynika z badania „Zwyczaje biegaczy w Polsce”* przeprowadzone przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego.

Zdecydowana większość badanych (77%) to osoby, które uprawiają ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym co czwarta osoba krócej niż rok. Połowa respondentów biega 2-3 razy w tygodniu, kolejne 22% – częściej. Kiedy biegamy? Zazwyczaj wieczorem, przy czym 83% deklaruje, że robi to bez względu na porę roku, a 39% nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Dla wielu, bo 35% badanych mobilizującą zachętą okazują się biegowe aplikacje, wśród których najpopularniejszą jest Endomondo. Korzystają z nich jednak głównie najmłodsi (43%) oraz startujący w imprezach masowych (61%). Ponad połowa uczestników badania przyznaje, że zdarza im się publikować swoje wyniki w sieci, ale tylko 13% robi to regularnie.

Głównym powodem, dla którego rozpoczynamy przygodę z bieganiem jest dbałość o zdrowie i kondycję (84%), ale co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się chęć zmiany czegoś w życiu – to podejście przeważało wśród najmłodszych. Kolejnym argumentem była namowa rodziny lub znajomych.

Biegacze zapytani o motywację do biegania, najczęściej wskazywali pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (87%) oraz sylwetkę (47%), choć to drugie podawali częściej panie niż panowie (55% vs 40%) i osoby młode. – Bieganie stało się drogą, którą rzesze podążają do zdrowia i to nie tylko fizycznego. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o tym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne i o nie również musimy zadbać. Bieganie daje taką szansę – jest relaksem, czasem na poukładanie sobie „wirujących myśli”. Aż 42% biegaczy deklaruje, że biega po prostu dla przyjemności, jaką z tej aktywności czerpie – mówi Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów w agencji badawczej PBS. „Biegam bo lubię” – pogląd ten był najbardziej popularny wśród mężczyzn, osób najstarszych oraz uczestników imprez masowych.

Do zobaczenia 5 kwietnia!

Roman Wnuczko

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.