Logo Hajnówka OSIR

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 37125
W sumie: 51444

News

News zdjęcie id 1524

21 PÓŁMARATON HAJNOWSKI 18.05.2024

22.05.2024

21 Półmaraton Hajnowski, organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce i Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Adsum w Hajnówce, przeszedł do historii, ale zapamiętamy go na długo, bo to w zasadzie trzydniowa impreza. Rozpoczęliśmy ją w piątek 17 maja, kiedy otworzyliśmy Biuro Biegu i wydaliśmy pakiety startowe połowie zgłoszonych zawodników. Na 18:00 zaplanowaliśmy świetne wydarzenie - odwiedził nas Michał Walczewski, redaktor naczelny portalu maratonypolskie.pl, podróżnik i maratończyk. Bardzo ciekawie opowiedział o swoim biegowym życiu, o maratonach na Antarktydzie, Spitsbergenie, w Iranie, w Arabii Saudyjskiej, na Mauritiusie, w Senegalu czy Nikaragui. Oto jak nasz Półmaraton zapamiętał Michał:

Dawno nie byłem na kameralnym biegu - kameralnym w wyłącznie dobrym tego słowa znaczeniu. Wciąż rozmawiamy o wielkich imprezach - wręcz ogromnych - organizowanych na wiele tysięcy uczestników. Podnieca nas gęsty tłum płynący i pchający ze sobą do mety niczym wartka rzeka. A jednak mam czasem takie wrażenie, że przy okazji dopingowania w pogoni za kolejnymi rekordami frekwencji coś w naszym bieganiu gubimy; pewną nieuchwytną kameralność, koleżeńskość, swojskość - elementy, które spotkać można tylko poza dużymi miastami.

Nie wiem czy pamiętacie, ale przed pandemią zapisanie się do Półmaratonu Hajnowskiego graniczyło z cudem. Limit wynoszący zaledwie trzystu uczestników po uruchomieniu zgłoszeń wyczerpywał się w cztery godziny, a rekord w tej kategorii wynosił zaledwie... 13 minut. Do tegorocznego półmaratonu w Hajnówce można było się zapisać bez trudu aż do końca przyjmowania zgłoszeń. Dlaczego?

 

Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Impreza jest absolutnie niepowtarzalna, wyjątkowa i unikalna. To nie tylko bieg ale całe 2-dniowe wydarzenie przygotowane specjalnie dla biegaczy. Czas w Hajnówce nie jest jednak wypełniony różnorodnością dystansów i innych marketingowych chwytów: to impreza wypełniona jednym zaledwie biegiem... ale za to jakim!

Start w Białowieży i bieg trasą wiodącą przez puszczę aż do centrum Hajnówki - zwanej Wrotami Puszczy Białowieskiej - to klasyk, którego każdy powinien choć raz spróbować. Jednak nie w samej trasie drzemie potęga tej imprezy: to zaledwie pretekst i wymówka, by tutaj przyjechać! Bo sami przyznajcie: kto chciałby jechać na drugi koniec Polski tylko po to, by przebiec dwadzieścia jeden kilometrów... i wracać zaraz do domu? To zupełnie bez sensu. I dlatego organizatorzy oferują w Hajnówce znacznie, znacznie więcej. Wieczorna impreza tylko z nazwy trwa do końca wieczora, a komu mało - na tego czeka poranna przejażdżka po puszczy Koleją Wąskotorową. Z radością można powiedzieć, że co działo się w Hajnówce - zostaje w Hajnówce :-)
 

Na 21 Półmaratonie Hajnowskim spędziłem dwa dni przesiąknięte klimatem biegania - hobby takiego, jakim było ono jeszcze kilka lat temu. Na każdego czekał imienny medal, uścisk dłoni, obiad, potańcówka. To zupełnie inny bieg niż imprezy, do których już się niestety zacząłem przyzwyczajać: poszukiwanie hotelu, poszukiwanie parkingu, poszukiwanie miejsca na choć odrobinę oddechu. Duże jest duże - a małe... Małe - przynajmniej w Hajnówce - jest piękne.

Nie wiem czy to co przeczytaliście powyżej przekona Was do przyjazdu za rok. Jeżeli tak, to obiecajcie mi jedno - nie planujcie startu na zasadzie "rano przyjazd, a po biegu szybki prysznic i wyjazd". Jeżeli tak zrobicie, to nie dość, że zrobicie sobie krzywdę - to jeszcze nadal nie będziecie mogli zaliczyć się do grona uczestników tej imprezy. Tutejszy półmaraton trwa nie mniej i nie więcej, ale równo dwa dni!
 

21 Półmaraton Hajnowski - mężczyźni:

1. STARŻYŃSKI ANDRZEJ - 01:09:50
2. LEOŃCZUK ANDRZEJ - 01:10:20
3. MARKIEWICZ GRZEGORZ - 01:18:03
4. GŁODEK MARCIN - 01:19:41

21 Półmaraton Hajnowski - kobiety:

1. NIWIŃSKA ALEKSANDRA - 01:27:38 - nie sposób nie wspomnieć o tej utalentowanej dziewczynie :)
2. KALINOWSKA DOMINIKA - 01:30:28
3. ZALEWSKA ANNA - 01:37:07
4. JAMASZEWSKA EWELINA - 01:37:40


Równie interesująco wypowiada się o naszym biegu Ania Giermaniuk:
 
"Maj to czas, by znów zakochać się w Hajnowskim Półmaratonie ... Jeśli chcesz od nowa zakochać się w półmaratonie, przyjedź w maju do Hajnówki, bo maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Intensywna, pachnąca zielenią wiosna, przyjemna, kojąca zmysły symfonia wszelakich istot fruwających i buchająca nowym życiem przyroda przyśpiesza bicie ludzkich serc, daje nadzieję i spełnia pragnienia.
21. Półmaraton Hajnowski jest tego dowodem. Dla nas – biegaczy amatorów z grupy Hajnówka Biega stał się urzeczywistnionym marzeniem. Po roku nieobecności odrodził się jak Feniks z popiołów w pełnej krasie i obfitości.
18 maja 2024r. biegacze z różnych zakątków Polski ponownie stanęli na linii startu w Białowieży, by zmierzyć się w tym wyjątkowym, kameralnym biegu. Trasa znana stałym bywalcom, dla nowicjuszy zagadka, prowadziła jak ciemna wstęga - szosą prosto do Hajnówki. Miarowe kroki biegowych zapaleńców odmierzały równo kilometr za kilometrem, zakręt za zakrętem, podbieg , wzniesienie, to znowu lekki zbieg. Majowe słońce tym razem nie oszczędzało promieni. Towarzyszyło bezlitośnie uparcie przedzierając się przez kopułę drzew.
Biegliśmy tak, jak potrafiliśmy w tym dniu najlepiej. Nasz półmaraton był zwieńczeniem wielu tygodni, a nawet miesięcy przygotowań. Każdy chciał pokonać ten bieg w wielkim stylu. Tak też się stało – były życiówki, poprawianie wyników, szlifowanie formy, rywalizacja, ale również pokora, bo dystans półmaratonu czasem bywa zaskakujący, zwłaszcza w upalny dzień. Na ostatnim kilometrze niespodziewanie dostawaliśmy werwy, dzięki wspierającym okrzykom naszych klubowych kibiców oraz fotoreporterce Ani, nieodłącznej towarzyszce naszych biegowych wyczynów. Do mety docieraliśmy, rzecz jasna, o różnej porze, lecz z jednakową euforią i zadowoleniem. To my – hajnowscy biegacze świętujący wielki dzień. Pot i łzy szczęścia mieszały się w natłoku wrażeń.
W Hajnowskim Półmaratonie można zakochać się od pierwszego wejrzenia, wszakże maj sprzyja zakochaniu. Wiedzą o tym stali bywalcy, honorowi biegacze towarzyszący imprezie od narodzin. Tajemnica popularności tego wydarzenia i ogromnej sympatii sportowców to przede wszystkim zasługa organizatorów, w głównej mierze Dyrektora oraz Pracowników OSiR w Hajnówce. W ich stronę kierujemy wielki ukłon i podziękowania. Bieg kameralny, towarzyski, w życzliwej atmosferze nastawiony jest na zawodnika. To właśnie ,,szary” biegacz jest gwiazdą szczególną niezależnie od poziomu wytrenowania. Wolontariusze, sędziowie, dokładne oznakowanie trasy, pomoc medyczna w razie awarii, dobrze zaopatrzone ,,wodopoje” (podziękowania dla hajnowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów za dostarczenie wyjątkowej w smaku wody), przebogate pakiety startowe obfitujące w lokalne specjały, losowanie atrakcyjnych nagród, w tym rowerów, unikatowe imienne medale to tylko niektóre elementy tworzące doskonałe warunki, by poczuć się, kimś ważnym i wyjątkowym. I jeszcze wisienka na torcie, której nie spróbujesz w żadnym miejscu w Polsce – biesiada w plenerze z regionalnymi przysmakami, zabawa, integracja w towarzystwie ducha puszczy, czuwającego nad biesiadnikami. Czegóż chcieć więcej?
Laur olimpijski powinien spocząć na czołach wszystkich, którzy pozwolili nam tak pięknie świętować na 21. Hajnowskim Półmaratonie. DZIĘKUJEMY!!!"


 

 

 


 
Czym właściwie jest ten Półmaraton?

Dystans półmaratonu wynosi 21,0975 km, co dokładnie przelicza się na 13 mil i 192,5 jarda. Można się zastanawiać, skąd pochodzi tak niestandardowy wymiar. Właściwie, to dokładne półmaratonu, bez zaokrąglenia. Pełna długość maratonu to dokładnie 42,195 km, dlatego konieczne jest uwzględnienie nawet pół metra.

Maraton miał początkowo 40 km, ale to się zmieniło podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku. Dystans został zwiększony, aby linia mety znajdowała się blisko miejsca, gdzie siedział król Edward VII. Od tego czasu, niezależnie od dodatkowych 2 km dla maratończyków i szóstej cyfry do zapamiętania dla półmaratończyków, długość ta pozostała niezmieniona. Byłoby znacznie prostsze, gdyby po prostu przesunęli króla…

Często w uproszczeniu mówi się o półmaratonie w kontekście biegu na 20 kilometrów, 21, czy prawie 22. Jest to niepoprawna terminologia. Półmaratonem są tylko biegi na 21,0975 km, ani centymetra dłużej lub krócej. Ciężka sprawa dla organizatorów, którzy chcą być superprecyzyjni. Źródło: https://sbiegacza.pl/polmaraton-ile-kilometrow-ma/

 

Otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta Ireneusza Kiendysia nastąpiło w hajnowskim amfiteatrze. Były powitania, przemówienia, występ orkiestry OSP z mażoretkami i uroczysty przemarsz zawodników spod sceny amfiteatru na start honorowy, po czym autobusy zawiozły wszystkich na start główny do Białowieży. 21 Półmaraton Hajnowski, pod hasłem „Wróć na Puszczańskie ścieżki” ukończyło 194 zawodników.

Zwycięzcy w kat. open otrzymali oryginalne pamiątkowe puchary i przewidziane regulaminem nagrody finansowe. Statuetki i nagrody pieniężne wręczano w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najlepszym zawodnikiem z powiatu hajnowskiego (i trzecim w kat. open) został Grzegorz Markiewicz (z czasem 1:18,03), a najszybsza wśród pań – Iga Kiełbaszewska (1:58,54). Zawodnikom za miejsca I-III przyznano przewidziane nagrody.

Lokalnymi "Marcinkami" zostały nagrodzone również najlepsze drużyny:

I miejsce – Kalinowski Team

II miejsce –Najpierw Masa Potem Rzeźba

III miejsce – Grupa biegowa CHTMO

Nagrodziliśmy także najstarszych – Barbara Przybylska, Ryszard Ropiak i najmłodszych – Ewelina Jamaszewska, Emil Sumara zawodników biegu.

Udział w Półmaratonie Hajnowskim to doskonała okazja do zgarnięcia nagród i nawet wcale nie trzeba znaleźć się na podium, bowiem na wszystkich zawodników czekało losowanie. Były rowery, piłki, torby, odzież sportowa, miody, produkty Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce, regionalne upominki z przyprawami firmy Runo, upominki z Urzędu Miasta Hajnówka, upominki firmy Salag.

Zwieńczeniem naszej trzydniowej imprezy był niedzielny przejazd kolejką wąskotorową i relaks w hajnowskim Parku Wodnym.

 

Wsparli nas za co serdecznie dziękujemy:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego,

Urząd Miasta Hajnówka, 

Nadleśnictwo Białowieża, 

Nadleśnictwo Hajnówka

PWiK w Hajnówce

 

Funkcjonariusze 14 batalionu obrony pogranicza Hajnówka

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce,

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Białowieży, 

pracownicy Straży Leśnej z Nadleśnictw Hajnówka i Białowieża,

NZOZ Ratownictwo Medyczne RAFMED z Torunia, 

Telewizja Kablowa Hajnówka,

Portal maratonypolskie.pl, 

elektroniczne zapisy.pl.

 

Karczma "U Walentego" z Kleszczel

Koło Gospodyń Wiejskich Berezowianki z Nowoberezowa, 

Koło Gospodyń Wiejskich TeraMiśki w Budach,

Garniec Podlaski Walentyna Oksentowicz, 

NZOZ Kinetica,

DJ Adam Masajło,

RUNO Sp. z o.o. w Hajnówce, 

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce,

Park Wodny w Hajnówce, 

Liceum Ogólnokształcące z DNJB w Hajnówce,

Hajnowski Dom Kultury i mażoretki pod opieką Karoliny Gryciuk,

PUK Trans w Hajnówce,

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce pod dyrygenturą Krzysztofa Romaniuka,

Fanera Podlaska Pracownia Sklejki Katarzyna Szuma,

Skoko Spoko Animacje dla dzieci  Wiktoria i Mateusz Ignatiuk,

PPVIDEO.pl Marta Piotrowska,

firma Salag z Suwałk,

Piekarnia Emma,

Browar Markowy.

Dzięki okazanemu wsparciu, pracy niezawodnych sędziów, wolontariuszy, pilota Janka, obsługi technicznej, "żubrzycy" Roksany, konferansjera Pawła mieliśmy możliwość zorganizowania Półmaratonu Hajnowskiego na wysokim poziomie.

Dziękujemy zawodnikom, którzy wzięli udział w naszym biegu, a jednocześnie zapraszamy na jesienną Hajnowską Dwunastkę - 5 października 2024.

Opracowanie: Małgorzata Muszkatel

LINK DO ZDJĘĆ GOOGLE - fot. Marek Hanula

Relacja Marty Chmielińskiej

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.