Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 896

PIŁKARSKIE WAKACJE W OŚRODKU SPORTU I REKREACJI W HAJNÓWCE

01.09.2020

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nimi ulubiony wakacyjny beztroski okres wszystkich dzieci dobiegł końca. Warto byłoby podsumować, co działo się w tym czasie. A działo się całkiem sporo. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce przygotował szeroką i interesującą ofertę zarówno dla hajnowskich zawodników jak i pozostałych, lubiących sport mieszkańców naszego regionu.

Na początku wakacji dla naszych podopiecznych wprowadziliśmy tradycyjnie system rozgrywek tzw. turnieje holenderskie. Spotkały się one z bardzo pozytywnym przyjęciem. Wszyscy uczestnicy a było ich około stu, rozegrały wiele zaciętych i wyrównanych meczów. Najlepsi zawodnicy, którzy regularnie uczestniczyli w zawodach i zdobyli najwięcej punktów zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami oraz drobnymi nagrodami.

Letni czas to liczne wakacyjne treningi piłkarskie oraz gry sparingowe. Wśród zawodników Ośrodka Sportu i Rekreacji niezapomnianym momentem z pewnością była gra na inaugurację i uroczyste otwarcie nowego stadionu miejskiego, która odbyła się 31 lipca. Na zieloną murawę głównej płyty boiska wyszły dwie najstarsze drużyny Trampkarzy Ośrodka Sporu i Rekreacji w Hajnówce.

Pod koniec wakacji na naszym nowym stadionie rozegraliśmy także sparing z młodzieżowymi drużynami Cresovii Siemiatycze, co również było dobrym treningiem przed rozpoczęciem nowego sezonu rozgrywek piłkarskich Podlaskiego ZPN.

Podczas wakacji w ramach urozmaicenia młodzi piłkarze mieli możliwość gry na zielonej murawie, turniejach na boisku piaskowym, grze w siatkonogę czy też doskonaleniu strzałów na celność.

Na boiskach Ośrodka we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej ADSUM realizowaliśmy sportowe projekty:

Aktywne Wakacje 2020” - wydarzenia sportowo - rekreacyjne skierowane do hajnowskich dzieci i młodzieży w ramach dofinansowania uzyskanego ze środków „Podlaskie Lokalnie”.

Zgodnie z planem w połowie lipca w ramach zaplanowanych projektowych wydarzeń przeprowadziliśmy 2 turnieje piłki nożnej MINI EURO 2020, w których uczestniczyło ponad 80 osób. Obsada turnieju prezentowała się niesamowicie. W zmaganiach sportowych zmierzyły się preferujące ofensywny, techniczny futbol zespoły Portugalii, Hiszpanii, Holandii, niezwykle zdyscyplinowani taktycznie Niemcy Włosi oraz Anglicy i aktualni mistrzowie świata Francuzi. Oczywiście nie mogło zabraknąć także naszych biało - czerwonych orłów, czyli reprezentacji Polski. Turnieje były niezwykle wyrównane, do ostatniego spotkania wszyscy dawali z siebie 100% i nie wiedzieliśmy, który zespół zajmie miejsce na podium. Ostatecznie w obydwu turniejach Mistrzostwo Europy oraz złoty puchar zdobyła reprezentacja Hiszpanii. Oczywiście wszyscy uczestnicy sportowych zmagań są wygrani i zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami.

Podczas organizowanych turniejów piłkarskich z wizytą do nas przybyli przedstawiciele programu Podlaskie Lokalnie, którzy również byli niezmiernie zadowoleni z organizacji wydarzeń wysoko oceniając nasze sportowe inicjatywy.

Kolejną przygotowaną wakacyjną atrakcją był rajd rowerowy po Puszczy Białowieskiej. Oprócz aspektu rekreacyjnego organizowana wyprawa okazała się dobrą lekcją edukacyjną na temat dziedzictwa kulturowo - przyrodniczego naszego regionu. Na miejscu w Białowieży młodzież pod okiem profesjonalnego przewodnika mogła zapoznać się z historią Puszczy Białowieskiej, latami panowania królów, wielkimi polowaniami odbywającymi się na tych terenach oraz niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Podczas wyprawy młodzież miała możliwość wejścia do Rezerwatu Ścisłego Puszczy Białowieskiej, co okazało się najciekawszym punktem wyjazdu. Dodatkowo w czasie zwiedzania wszyscy uczestnicy rajdu przy pomocy własnych aparatów wykonywali zdjęcia przyrodnicze, które w niedalekiej przyszłości zostaną wywołane i będą stanowiły wystawę fotograficzną możliwą do obejrzenia w centrum miasta Hajnówki.

Projekt pt. ”Bramkarz - ostatnia ostoja drużyny” - specjalistyczne warsztaty bramkarskie skierowane dla utalentowanych dzieci i młodzieży realizowane w ramach dofinansowania uzyskanego ze środków „Działaj Lokalnie”

W związku z tym wydarzeniem podczas wakacji młodzież mogła uczestniczyć w specjalnie przygotowanych zajęciach bramkarskich. Głównym celem spotkań było oczywiście wsparcie dzieci uzdolnionych ruchowo, popularyzacja indywidualnego treningu bramkarskiego u najmłodszych, ale też integracja środowiska piłkarskiego. Podczas zrealizowanych przez nas zajęć, stawialiśmy na wszechstronny rozwój ruchowy dzieci, stosując przy tym nauczanie i doskonalenie podstawowych techniki gry bramkarza w małych grupach, w zależności na wiek i umiejętności. Z naszych bramkarskich zajęć podczas lata skorzystało ponad 30 młodych piłkarzy.

Projekt „Bramkarz - ostatnia ostoja drużyny” to nie tylko treningi bramkarskie, ale także Testy sprawności specjalnej bramkarzy ukazujące mocne i słabsze strony każdego zawodnika. Każde dziecko dzięki przeprowadzonym sprawdzianom mogło na własnym przykładzie sprawdzić postępy jakie poczyniło i nad czym musi jeszcze popracować.

Świetnym pomysłem okazał się również wyjazd integracyjny do Białegostoku na mecz ekstraklasowych drużyn Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław. Podczas piłkarskiego spektaklu uczestnicy warsztatów mieli za zadanie ocenić grę profesjonalnego bramkarza. Każda grupa wyliczała udane interwencje: liczbę obronionych strzałów, celnych podań, piąstkowań piłki czy też chwytów po dośrodkowaniu piłki w pole karne. Dodatkowym akcentem rozbudzającym marzenia u młodych dzieci był fakt, że w bramce drużyny Jagiellonii w wyjściowym składzie zadebiutował młody chłopak 16-letni Xavier Dziekonski. Gra nastolatka na tak wysokim szczeblu rozgrywkowym nie zdarza się zbyt często i taki widok był niezmiernie motywujący do dalszej pracy i treningu na bramce dla naszych uczestników.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Przed nami kolejne wyzwania.

Koordynator projektów Dawid Wojciuk. Prowadzący zajęcia Marek Hanula, Tomasz Dobosz, Dawid Wojciuk.

Dawid Wojciuk

fot. Marek Hanula Tomasz Dobosz

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.