Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 696

19 PÓŁMARATON HAJNOWSKI

23.05.2019

19 PÓŁMARATON HAJNOWSKI - 18 MAJA 2019

Bieganie staje się coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Wraz z dużym wzrostem liczby biegaczy - amatorów zwiększa się również ilość różnego rodzaju biegów. Podczas organizacji imprezy biegowej, fundamentalne znaczenie ma zabezpieczenie. Wiąże się ono ze spełnieniem szeregu procedur oraz miesiącami przygotowań, których ukoronowaniem jest sprawnie przeprowadzony bieg.

W organizację bezpiecznego półmaratonu należy włożyć wiele precyzyjnego wysiłku i fachowości. Doświadczenie oraz profesjonalizm to kluczowy atut, który pozwala pokonać niekorzystne uwarunkowania zewnętrzne w czasie przygotowań i z powodzeniem stawić czoła nieoczekiwanym wydarzeniom w dniu imprezy.

Jednak pomimo tego, iż w Polsce przeprowadza się rocznie ponad 2 tysiące różnych imprez biegowych to nasza inicjatywa – Półmaraton Hajnowski - wciąż przyjmowana jest ze szczerym entuzjazmem. Jako organizatorzy stawiamy nie tylko na atrakcyjną, bezpieczną trasę, imienne numery i medale, nagrody, ale również na oryginalność zawartą w połączeniu rywalizacji sportowej z bezstresowym spotkaniem integracyjnym.

Po otwarciu imprezy przez Burmistrza Miasta Hajnówka Jerzego Siraka zawodnicy w asyście mażoretek i orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej przemaszerowali na start honorowy. Trzysta metrów "rozgrzewki" i odjechali autobusami na start w Białowieży. Podziwiali drogę, po której niebawem wracali na własnych nogach.

Trasę zabezpieczały trzy karetki Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz sędziowie i wolontariusze. Zorganizowane też były punkty odżywcze, gdzie poza wodą biegacze uzupełniali poziom elektrolitów multiwitaminą i czekoladą, na mecie dodatkowo bananami i pączkami.

Każdy z 303 zawodników po przekroczeniu linii mety otrzymał drewniany, imienny medal i po krótkim odpoczynku, czy też skorzystaniu z masażu udał się pod prysznic w Parku Wodnym i na dwudaniowy obiad.

Zgodnie z programem minutowym, o 15:00 rozpoczęły się dekoracje. Kategorii wiekowych było 11, więc sporo statuetek żubra pojechało w Polskę. I nie tylko, ponieważ uczestnikami byli też zawodnicy z Białorusi i Litwy. Podium niemal całkowicie zdominowali zawodnicy z Białorusi. Ciekawe, drewniane puchary i nagrody pieniężne czekały na zwycięzców w kategorii open, a sękacze otrzymały najlepsze drużyny. Wyróżniliśmy też najmłodszych i najstarszych zawodników.

Największe owacje oraz upominek otrzymał niewidomy zawodnik wraz ze swoim opiekunem. A nagrodę dodatkową przeznaczyliśmy dla biegacza ze Stargardu – uczestnika rywalizacji z najodleglejszego miejsca w Polsce.

Udział w Półmaratonie Hajnowskim to doskonała okazja do zgarnięcia nagród i nawet wcale nie trzeba znaleźć się na podium, bowiem na wszystkich zawodników czekało losowanie. Były rowery, piłki, torby, odzież sportowa, kosze słodyczy, kosmetyki, regionalne upominki z przyprawami firmy Runo, upominki z Urzędu Miasta Hajnówka, czy weekend w Restauracji Carska w Białowieży.

Zwycięzcy w kategorii open mężczyzn:

Kaptserau Yury / BLR / Mogilev - 01:12:32

Hryhoreu Dzmitry / BLR / Baranovichy - 01:12:44

Verkhavodkin Henadz / BLR / Grodno - 01:12:58

Godlewski Andrzej / POL / Borawskie - 01:19:29

Kat. open kobiet:

Krautsova Volha / BLR / Grodno – 01:22:12

Dubovskaya Volha / BLR / Grodno – 01:27:04

Shumik Alena / BLR / Brześć - 01:30:47

Wróblewska Nataliia / POL / Piaseczno - 01:34:21

Bieg ukończyło 42 mieszkańców powiatu hajnowskiego. Najlepsi spośród nich:

Klonowski Jacek / Białowieża – 01:26:18

Bondaruk Adam / Hajnówka 01:27:21

Kupa Bartosz / Hajnówka 01:27:51
 

Tomaszuk Jagoda / Hajnówka 01:47:03

Nesteruk Julita / Hajnówka 01:56:57

Androsiuk Barbara / Hajnówka 02:04:01

Klasyfikacja drużynowa:

GĄBIN BIEGA - 06:08:55

Dominik Milewski, Dariusz Kiełbasa, Tomasz Kamiński, Monika De Almeida

HAJNÓWKA BIEGA 06:12:09

Adam Bondaruk, Bartosz Kupa, Ireneusz Mackiewicz, Jagoda Tomaszuk

YULO RUN TEAM SIEDLCE 06:12:18

Juliusz Ziółkowski, Tomasz Korzeniowski, Waldemar Pytel, Agnieszka Stępniak

PEŁNE WYNIKI

Wszystko do tej pory było pierwszą, sportową częścią Hajnowskiego Półmaratonu. W drugiej odsłonie wszystkich chętnych zawodników oraz osoby im towarzyszące autobusy ponownie zawiozły w okolicę Białowieży, a konkretnie do Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie na biesiadę integracyjną. Pogoda od rana była jak na zamówienie. Zamówiony był też DJ, katering i dmuchana zjeżdżalnia dla najmłodszych. Zabawa z każdą minutą rozkręcała się w najlepsze. Jedni piekli kiełbaski nad ogniskiem, inni gawędzili przy stołach, a jeszcze inni tańczyli w najlepsze. Świetna zabawa. Jeszcze lepsza atmosfera. Na koniec wszystkich bezpiecznie przetransportowano z powrotem do Hajnówki.

Zawodnicy mieli dodatkowo godzinną wejściówkę do Parku Wodnego, a w niedzielę bezpłatną przejażdżkę kolejką wąskotorową na dolinę rzeki Leśnej, gdzie ponownie integrowali się z puszczańską przyrodą.

Weekend w Hajnówce to coś więcej niż wyścig z punktu A do punktu B. To zabawa, integracja, poznanie. Hajnowski Półmaraton jest doskonałym pretekstem do spotkań ze znajomymi, a biegacze stanowią jedną wielką rodzinę. Często spotyka się tych samych ludzi. Ludzi, którzy po pewnym czasie niemal automatycznie stają się przyjaciółmi.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taka impreza biegowa to wizytówka regionu - mocna i rozpoznawalna marka. A zbudowanie tej marki to proces, który wymaga pomysłu popartego ukierunkowaną i ciężką pracą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy zechcieli przyjechać do Hajnówki, sędziom, wolontariuszom i kibicom oraz instytucjom, firmom i jednostkom, które pomogły w organizacji XIX Półmaratonu Hajnowskiego. Podziękowania kierujemy do:

Ministerstwa Sportu i Turystyki,

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,

współorganizatora - Nadleśnictwa Białowieża,

Urzędu Miasta Hajnówka,

Parku Wodnego w Hajnówce,

Hajnowskiego Domu Kultury,

Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce,

Niepublicznego ZOZ Kinetica w Hajnówce,

Portalu maratonypolskie.pl

firm: PULSAR SPORT, FANERA PODLASKA PRACOWNIA SKLEJKI Katarzyna Szuma, GOSPODA MICHAŁOWO, ADAMUZ Adam Masajło, RESTAURACJA CARSKA w Białowieży, ANDREWPOL Andrzej Pryczynicz, DOMLUX MARKET Michał Puc, RUNO Sp. z o.o. w Hajnówce, OKRETET Włodzimierz Teterko, PPH KARMEL S.C.

Funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce

Funkcjonariuszy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce

Funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Białowieży
 

Zapraszamy na kolejną, jubileuszową edycję naszego biegu. Będzie się działo!

Małgorzata Muszkatel

fot. ANDRZEJ JANIUK

fot. ROMAN WNUCZKO

fot. MAREK HANULA

fot. JUSTYNA TELLOS

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.