Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 675

HAJNÓWKA MORSUJE - PODSUMOWANIE SEZONU

03.04.2019

W marcu hajnowskie morsy zakończyły bogaty sezon zimowych kąpieli. W tym sezonie zwiększyliśmy ilość spotkań w tygodniu do czterech. Zawsze spotykaliśmy się na parkingu przy OSiR w Hajnówce. W niedziele o 12.00 w dni powszednie o 20.00. Tej zimy mieliśmy kilka spotkań wyjazdowych. Najdalej byliśmy na zlocie morsów w Szwecji. Wyjeżdżaliśmy również do Siemiatycz i Suraża, ale zazwyczaj morsowaliśmy w Narewce.

Ten rok był szczególny, ponieważ na każde spotkanie przybywali nowi adepci zimowych kąpieli. Jest nas już ponad 40 morsów i morsiątek. Morsowanie zawsze rozpoczynaliśmy od rozgrzewki w naszym przypadku spokojnego truchtu około 1,5 km. To wystarczyło, aby czuć wewnętrzne ciepło. Następnie, już w strojach kąpielowych, szybkie wejście do wody. Zanurzenie na kilka minut w lodowatej wodzie, najlepiej przy minusowej temperaturze powietrza, powodowało obkurczenie naczyń krwionośnych na powierzchni ciała. Następowało bardzo mocne ukrwienie narządów wewnętrznych organizmu. W wodzie przebywaliśmy w zależności od indywidualnych predyspozycji, najczęściej od 3 do 8 minut.

Po wyjściu na ląd następowało przekrwienie skóry i stawów. Uczucie zimna powracało po kilku minutach. Czuliśmy się bardzo zrelaksowani. To był czas, aby się ubrać oraz napić herbaty z imbirem i miodem. Dzięki morsowaniu na pewno jesteśmy bardziej odporni na infekcje, zwiększa się metabolizm, poprawia się ukrwienie skóry, wzrasta wydolność układu sercowo - naczyniowego. Jest to również świetna metoda na regenerację mięśni i stawów po intensywnym treningu. To także wspaniała terapia na depresje oraz problemy emocjonalne. Ta forma zimnolecznictwa ma jednak i przeciwwskazania. Nie mogą z niej korzystać osoby z chorobami układu krążenia i oddychania. Już w październiku rozpoczniemy nowy sezon lodowych kąpieli. Zapraszamy.

Roman Wnuczko

fot. Barbara Sadowska, Iza Janiel, Jarosław Patejuk, Rafał Antas, Kamil Łysakowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.