Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 587

Piłka nożna górą

16.10.2018

Często zastanawiamy się skąd się bierze tak duża popularność piłki nożnej na świecie i w Polsce. Dlaczego na mecze piłkarskie chodzi więcej kibiców niż na zawody szczebla ogólnopolskiego, a nawet europejskiego z innych dyscyplin. Co kieruje ludźmi, żeby tworzyć kluby w bardzo małych aglomeracjach. Przecież nie jest to tania dyscyplina do utrzymania i w dodatku do przysłowiowego tańca nie wystarczy dwojga, lecz minimum 13 zawodników. Czy w tym jest jakaś magia? Trochę może tak, skoro kibice po przegranym meczu lub meczach znowu wracają na trybuny, żeby zagrzewać do walki swoich ulubieńców. Z drugiej strony jest to historyczna tradycja. Może kilka danych statystycznych pozwoli nam na częściowe zrozumienie tego zagadnienia. Od 1900 r. piłkę nożną zakwalifikowano jako dyscyplinę olimpijską. Na całym świecie (dane z 2010 roku) w rozgrywkach udział brało 265 milionów zawodniczek i zawodników, oraz 5 milionów sędziów należących do 206 lokalnych związków zrzeszonych w FIFA. W Polsce we wszystkich klubach sportowych, łącznie z uczniowskimi klubami sportowymi i klubami wyznaniowymi, liczba ćwiczących piłkę nożną przekraczała ponad trzykrotnie liczbę ćwiczących drugi pod względem popularności sport w Polsce – piłkę siatkową, stanowili oni 36,9% ogólnej liczby 934 822 ćwiczących w klubach sportowych. W naszym kraju jest 5.700 klubów piłkarskich grających na dziesięciu poziomach ligowych od klasy „C” do ekstraklasy. Nie wspomnę już o oglądalności, gdyż są to setki tysięcy kibiców na trybunach stadionów i przy telewizorach, począwszy od małej wioseczki po miasto wojewódzkie. W naszym 20-tysięcznym miasteczku są również aż trzy kluby piłkarskie: OSiR, Puszcza i Pasja. Młodzi futboliści kultywują tam tradycję i pogłębiają swoje umiejętności na treningach i w rozgrywkach Podlaskiego Związku Piłki Nożnej i Szkolnego Związku Sportowego.

Takie zawody tj. Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej chłopców dla rocznika 2006 i młodsi, zostały przeprowadzone w dniu 9 października 2018 r. Wzięło w nich udział 7 drużyn. W pierwszej fazie rozegrano eliminacje grupowe systemem „każdy z każdym” na dwóch boiskach „orlika” przy I LO i SP 1. W walce o trzecie miejsce wicemistrzowie grupy „A” SP 1 Hajnówka wygrali z drugim zespołem grupy „B” SP Narewką 6: 2. Natomiast zwycięzcy swoich grup stoczyli zacięty bój o miejsce pierwsze i awans do dalszego etapu rozgrywek. Skuteczniej strzelali zawodnicy z SP 2 Hajnówka i to oni wyszli zwycięsko z całego turnieju, pokonując 4: 3 zespół z SP 4 Hajnówka.

Końcowa klasyfikacja szkół

I miejsce - SZKOŁA PODSTAWOWA nr 2 w HAJNÓWCE

(Skład drużyny: Dawid Czarnocki, Maciej Czurak, Jacek Jarzęcki, Damian Jurczuk, Jakub Lewczuk, Bartosz Łukaszuk, Jakub Moroz, Adrian Rogacki, Oskar Tellos, Szymon Ważny. Trener – Marcin Sawczyński).

II miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA nr 4 w Hajnówce

(Skład drużyny: Bartosz Birycki, Filip Danielewski, Maciej German, Paweł Golonko, Aleksander Janiel, Bartosz Jerzyk, Patryk Niczyporuk, Mikołaj Pawluczuk, Mateusz Pawłowski, Piotr Romańczuk, Hubert Sacharczuk, Bartosz Tarasiuk. Trener – Andrzej Grygoruk).

III miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA nr 1 w Hajnówce

IV miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA w NAREWCE

V – VI miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA w BIAŁOWIEŻY

- SZKOŁA PODSTAWOWA w NARWI

VII – VIII miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA nr 3 w HAJNÓWCE

Najlepsi strzelcy:

- Maciej German (SP 4 Hajnówka) – 6 bramek

- Kacper Bondaruk (SP 1 Hajnówka) – 6 bramek

- Olek Janiel (SP 4 Hajnówka) – 5 bramek

Najlepszy bramkarz – Damian Jurczuk (SP 2 Hajnówka)

Zawodnicy z drużyn które zajęły miejsca I-IV otrzymali medale, wyróżnieni strzelcy i bramkarz statuetki. Organizatorem zawodów był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce. Mecze sędziowali: Marek Hanula i Tomasz Dobosz.

 

Przewodniczący Powiatowego SZS

Janusz Ludwiczak

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.