Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 363

RELACJA UCZESTNICZKI RAJDU DO KAMIEŃCA NA BIAŁORUSI

12.07.2017

19 osób stanęło 7 lipca na starcie "Rajdu rowerowego Hajnówka - Kamieniec". Uczestnikami byli zarówno "weterani” wyjazdów do Kamieńca jak i takie świeżynki jak ja. Pogoda dała nam możliwość zobaczenia w pełnej okazałości walorów przyrodniczych i krajobrazowych miejsc, które odwiedziliśmy, a było co podziwiać!!

Zwiedziliśmy Gospodarstwo Dziadka Mroza, czyli odpowiednika naszego Świętego Mikołaja. Wchodzi się do Niego przez pięknie zdobioną, drewnianą bramę, "strzeżoną" przez postacie z legend. W środku znajduje się siedziba gospodarza, który w płaszczu z kapturem i – oczywiście - białą brodą wita gości przeważnie w towarzystwie Snieguroczki – Śnieżynki. Mikołaj jak się okazało znał dużo polskich piosenek i pomógł nam je zaśpiewać za co dostaliśmy pyszne łakocie. Posesję zwiedzaliśmy jeszcze długo, robiąc zdjęcia prześlicznym rzeźbom.Czas uciekał niemiłosiernie i trzeba było powoli kierować się do Kamieńca, gdzie znajdował się nasz nocleg. Po całodniowej wyprawie rowerowej miło było zregenerować siły w basenie. Wieczorem udaliśmy się do zaprzyjaźnionych Białorusinów na kolację i tańce.

Drugi dzień zapowiadał się równie ciekawie. Po śniadaniu wyruszyliśmy autobusem do miejscowości Bezdeż, gdzie mogliśmy zobaczyć m. in. 200 fartuszków, które posiadają własny unikatowy wzór, wnętrze chaty chłopskiej, przedmioty codziennego użytku. Gościnni gospodarze uczyli nas tkać, a także pokazali nam kilka ludowych tańców. Po pysznym obiedzie ruszyliśmy do Kosowa, gdzie mogliśmy z daleka podziwiać przepiękny zamek. Zwiedziliśmy muzeum domu Tadeusza Kościuszki. Jednak największe wrażenie zrobiły na mnie ruiny zamku w Różanie. Miejscowy chłopczyk, tak około 10 letni za kilka rubli opowiedział nam historię pałacu. Zamek w Różanie był znaczącym centrum życia politycznego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tutaj podejmowano wiele państwowych decyzji, przyjmowano posłów i królów. Po przeniesieniu się Sapiehów do Dereczyna rozpoczął się upadek rezydencji, całości zniszczenia dokonał pożar w 1914r oraz działania wojenne w 1944r. Od tego czasu zaniedbana i opuszczona rezydencja Sapiehów zaczęła popadać w coraz większą ruinę. Pierwsze prace konsrewacyjne przeprowadzone zostały pod koniec I dekady XXI w. Dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się wyremontować bramę główną a także odbudowaćdwie kordegardy. Około 19 wróciliśmy do Kamieńca, gdzie czekała nas pyszna kolacja i oczywiście regeneracja w basenie.

Ostatni dzień pobytu na Białorusi przyniósł kolejne atrakcje. Zwiedziliśmy Basztę Kamieniecką - zwana Białą Wieżą. W 1960 roku, na polecenie jednego z miejscowych sekretarzy, wieżę pomalowano na kolor biały. W dodatku „upiększono” ją transparentem „Sława KPZR!” Ten nieprzemyślany czyn przez ponad trzydzieści lat krytykowali artyści plastycy i historycy. Dzięki ich staraniom wieża odzyskała w końcu pierwotny wygląd. W 1998 roku alpiniści oczyścili ją z białej farby, przywracając pierwotny wygląd. Kosztowało to niemało wysiłku i pieniędzy. Ostatni remont kapitalny wieży został przeprowadzony w 2003 roku. Będąc na Białorusi nie można było nie obejrzeć wystawy w Muzeum przyrody Białowieskiego Parku Narodowego w Kamieniukach, posiadającego największą kolekcję przyrodniczą spośród wszystkich muzeów Białorusi.

Puszcza Białowieska po stronie białoruskiej jest dużo bardziej "dzika", część dróżek w jej głąb jest oznaczona zakazami wejścia, nigdzie nie ma ani śladu tak zwanej „pielęgnacji lasu” czyli stert drewna przygotowanych do wywiezienia. Jest tu po prostu dziko i naturalnie. Infrastruktura turystyczna dla rowerzystów przygotowana na wysokim poziomie, wyznaczone szlaki rowerowe prowadziły wyasfaltowanymi ścieżkami, co jakiś czas pojawiały się tablice informacyjne opisujące co wokół możemy zobaczyć jeśli na chwilę przystaniemy.

Ciężko było opuszczać tak wspaniałe miejsce i ludzi, zawiązane przyjaźnie pozostaną na zawsze...

Anna Stulgis

zdjęcia Lucyny, Haliny i Ani T.

Organizator rajdu Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce dziękuje uczestnikom i zaprasza na kolejny, tym razem do Supraśla w dniach 20-22 sierpnia 2017.

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.