Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 332

XVII PÓŁMARATON HAJNOWSKI - RELACJA, WYNIKI, ZDJĘCIA

22.05.2017

W sobotę, 20 maja 2017 roku, wystartował XVII Półmaraton Hajnowski, pod hasłem „Zapraszamy do Krainy Żubra”. Z zaproszenia organizatora - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce skorzystało 290, z 350 zgłoszonych zawodników.

Biegaczom towarzyszyło tego dnia piękne, choć uciążliwe, bo niemal letnie słońce, orzeźwiające podmuchy wiatru i przede wszystkim mnóstwo emocji: lekki stres przed startem, adrenalina na pierwszych kilometrach, gniew i złość, gdy było jasne, że życiówki nie będzie, w końcu ogromna radość i wzruszenie, kiedy na własnych nogach mija się linię mety – czyli przebiegnięcie ponad 21 kilometrów.

Otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta Jerzego Siraka nastąpiło w hajnowskim amfiteatrze. Były powitania, przemówienia i uroczysty przemarsz zawodników spod sceny amfiteatru na start horonowy. Biegaczy prowadziły mażoretki i miejscowa orkiestra. Po starcie honorowym truchcik do autobusów, które zawiozły wszystkich na start główny do Białowieży. Zawodnicy dojechali na tyle wcześnie, że można było i posiedzieć i zrobić rozgrzewkę i jeszcze się nagadać. Bieg ruszył w samo południe. Pierwsze 1,5 kilometra po miejscowości - agrafka, na której widać było czołówkę i zawodników zamykających bieg. Następnie czekał las. Pół żartem pół serio można powiedzieć „ostatnia prosta i do mety”, ponieważ z Białowieży do Hajnówki trasa biegnie główną asfaltową drogą. Generalnie prosto, prosto i jeszcze raz prosto. Na mapie wygląda to tak:

Natomiast w rzeczywistości mniej więcej tak:

Zwycięzcą biegu został Yury Kaptserau z Mogileva (Białoruś) z czasem 1:08:21

II – Ihar Tsetserukou /Grodno, Białoruś/ 1:10:28

III - Dmitryj Grigoriew / Baranowicze, Białoruś/ 1:10:42

IV – Andrzej Leończuk /Białystok, Polska/ 1:12:25

Najlepsza wśród kobiet: Olga Kaminskaya także z Mogileva (Białoruś) - 1:23:49

II – Anna Gosk /Białystok, Polska/ 1:25:37

III – Alena Shumik /Brześć, Białoruś/ 1:32:12

IV – Lilianna Jaworska /Puławy, Polska/ 1:40:32

KATEGORIA OPEN - WYNIKI

Na trasie czekały trzy punkty odżywcze oraz kurtyna wodna, by nawodnić i ochłodzić spragnionych biegaczy. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały służby techniczne organizatora oraz karetki pogotowia.

Zwycięzcy w kat. open otrzymali oryginalne pamiątkowe puchary i przewidziane regulaminem nagrody finansowe. Statuetki były nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych, a drewniane medale imienne otrzymał każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety.

Co roku obserwujemy wzrastającą frekwencję wśród biegających mieszkańców powiatu hajnowskiego. Tegoroczny półmaraton ukończyło aż 53 z nich. Najlepszym z Hajnowian został Bartek Kupa (z czasem 1:26:29), a najszybsza wśród pań – Luiza Frączek (1:55:12). Zawodnikom za miejsca I-III przyznano przewidziane nagrody.

Sękaczami zostały nagrodzone również najlepsze drużyny:

I miejsce – YULO RUN TEAM SIEDLCE (Piotr Mierzejewski, Tomasz Korzeniowski, Roman Stefaniuk, Beata Dąbrowska)

II miejsce – LEOSPEED (Andrzej Leończuk, Eugeniusz Leończuk, Adam Leończuk, Justyna Leończuk)

III miejsce – HAJNÓWKA BIEGA (Bartosz Kupa, Adam Bondaruk, Eugeniusz Krawczuk, Luiza Frączek)

KATEGORIA DRUŻYNOWA - WYNIKI

Wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z atrakcji Parku Wodnego oraz posilić się obiadem. Po dekoracji oraz losowaniu nagród czekały kolejne, już mniej oficjalne atrakcje w głębi Puszczy Białowieskiej – Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie. Można było zjeść, potańczyć, poznać nowe osoby. Tegoroczny bieg zapewne wpisał się w pamięć nie tylko biegaczom, ale też ich rodzinom, które przyjemnie mogły spędzić sobotnie popołudnie.

Uatrakcyjnieniem naszej imprezy był punkt masażu NZOZ KINETICA, z którego mogli skorzystać uczestniczący w biegu zawodnicy. Natomiast ich pociechom przygotowaliśmy kilkugodzinną niespodziankę w postaci dmuchanej zjeżdżalni i ciekawych zabaw, prowadzonych przez animatora.

Kontynuacją XVII Półmaratonu Hajnowskiego był niedzielny 3 – godzinny przejazd kolejką wąskotorową do miejscowości Topiło, na który zaprosiło Nadleśnictwo Hajnówka. Z oferty skorzystało około 80 osób.

Dziękujemy wszystkim współpracującym z nami wolontariuszom za czas i radość ofiarowane innym, a także za bezinteresowną pomoc, zaangażowanie, poświęcenie i ciągłą gotowość udzielania wsparcia drugiemu człowiekowi.

Podziękowania:

  • instytucjom: Ministerstwo Spotru i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Białowieża, Park Wodny w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury;

  • Funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Funkcjonariuszom Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce Funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Białowieży; Telewizji Białystok, Telewizji Kablowej Hajnówka, Portalowi maratonypolskie.pl, firmie Pulsar Sport, mierzącej czas;

  • sponsorom: ANDREWPOL Andrzej Pryczynicz, DOMLUX MARKET Michał Puc, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Hajnówce, PKO BANK POLSKI S.A., RUNO Sp. z o.o. w Hajnówce.

Dzięki okazanemu wsparciu mieliśmy możliwość zorganizowania Półmaratonu Hajnowskiego na wysokim poziomie.

Dziękujemy zawodnikom, którzy wzięli udział w naszym biegu, a jednocześnie zapraszamy na jesienną Hajnowską Dwunastkę (7 października) oraz przyszłoroczną edycję Półmaratonu Hajnowskiego.

Małgorzata Muszkatel

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

ZDJĘCIA - ANDRZEJ JANIUK

ZDJĘCIA - ANNA GRYGORUK

ZDJĘCIA - ROMAN WNUCZKO

ZDJĘCIA - TOMASZ KAMIŃSKI

RELACJA W TELEWIZJI BIAŁYSTOK (od 2:20)

RELACJA W TVPODLASIE

OPINIA ZAWODNIKA MACIEJA ŻUKIEWICZA

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.