Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 1363

XIV HAJNOWSKA DWUNASTKA - ,,ZABIEGANA” RELACJA ZAWODNIKÓW Z PUSZCZAŃSKIEJ TRASY

25.05.2023

Gdy zapytasz biegacza, z czym kojarzy się Hajnówka, spodziewaj się jednoznacznej odpowiedzi: z niepowtarzalnymi, klimatycznymi imprezami biegowymi, których nie spotkasz w żadnym innym miejscu w naszym kraju i których atmosfery nie sposób skopiować ani ,,podrobić”.

Taką imprezą jest właśnie Hajnowska Dwunastka. Czternasta edycja puszczańskiego biegu po leśnych ostępach wybiła właśnie w minioną sobotę - 20 maja 2023r. Mimo iż zajęła datę wyczekiwanego Hajnowskiego Półmaratonu, umiała się obronić i zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających zawodników.

Start, tradycyjnie w samo południe na terenie Nadleśnictwa Hajnówka Kolejki Leśne, zgromadził 164 miłośników biegania. Tego dnia piękna, majowa aura i niemalże letnie słońce były zarówno zaletą, jak i wadą. Z pewnością nie sprzyjały tym, którzy po raz pierwszy w sezonie wystartowali w zawodach w towarzystwie wysokiej temperatury. Urozmaicona leśna trasa wymagała wytrzymałości, zwinności i koncentracji. Można było mknąć jak sarna – szybko, błyskawicznie albo podążać w umiarkowanym tempie niczym dostojny żubr i upajać się cudownością natury. Każdy styl był dobry, byle z radością , w zdrowiu i do przodu. Na mecie czekała euforia w połączeniu z ulgą – ulubione emocje biegaczy.

Nie opadły zbyt szybko, ponieważ organizatorzy wciąż podkręcali sportową atmosferę. Dekoracje najlepszych z najlepszych, loteria fantowa oraz smaczne, regionalne dania podlaskiej kuchni podsycały zadowolenie zawodników. Nie można zapomnieć o bogatych pakietach startowych, na widok których buzie same się uśmiechały. Dopełnieniem były tańce i toasty wznoszone za zdrowie organizatorów: Dyrektora oraz Pracowników OSiR Hajnówka, a także Nadleśnictwa Hajnówka – sprawców niesamowitego święta biegaczy. W ich stronę kierujemy ukłony.

Hajnowska Dwunastka to kultowa impreza biegowa łącząca pokolenia. Bieg za Żubrem skierowany do najmłodszych adeptów biegania, wycieczka kolejką wąskotorową, darmowy pobyt w hajnowskim Parku Wodnym to dodatkowe atrakcje przyciągające zainteresowanie całych biegowych rodzin, przyjaciół i znajomych. Hajnowską Dwunastkę po prostu trzeba przeżyć! Czekamy niecierpliwie na kolejną edycję, marząc równocześnie o powrocie Hajnowskiego Półmaratonu”

Anna Giermaniuk, Grupa Hajnówka Biega


Otwarcie imprezy przez Zastępcę Burmistrza Miasta Ireneusza Kiendysia, Nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka Mariusza Agiejczyka i Dyrektora OSiR Mirosława Awksentiuka nastąpiło na terenie współorganizatora – Nadleśnictwa Hajnówka.

Dystans 12 kilometrów po atrakcyjnych, dzikich i tajemniczych terenach pokonało 164 zawodników. Jako pierwszy linię mety przekroczył w bardzo dobrym czasie 38,18, ustanawiając nowy rekord trasy – Andrzej Leończuk z Białegostoku. Najlepszą wśród pań okazała się Dominika Kalinowska również z Białegostoku (50:22).

Poniżej pełne wyniki z zawodów:

https://elektronicznezapisy.pl/event/7859/results.html

Po starcie głównym wystartowali młodsi zawodnicy w „Biegu za żubrem”. Każde z 35 dzieci otrzymało medal, poczęstunek oraz mogło zrobić pamiątkowe zdjęcie z królem Puszczy Białowieskiej.

Zespół Tańca Ludowego Przepiórka, pod kierownictwem Justyny Biryckiej i Zespół Tańca Nowoczesnego, pod kierownictwem Julianny Kojło z Hajnowskiego Domu Kultury, umiliły uczestnikom czas oczekiwania na dekorację, po której wszyscy zostali zaproszeni przez Dyrektora OSiR na poczęstunek - specjały regionalnej kuchni. Rozmowy, biesiadowanie i tańce w rytm muzyki „serwowanej” przez DJ Adama stanowiły dopełnienie całości oferty adresowanej do naszych gości – biegaczy z całego kraju. Chętni mogli w międzyczasie skorzystać z atrakcji Parku Wodnego, dmuchanej zjeżdżalni, fotobudki, zakupić pamiątki na straganach, posmakować nabiału z Okręgowej Spółdzelni Mleczarskiej, pieczonego dzika czy hajnowskiego marcinka, przygotowanego specjalnie na naszą imprezę przez Piekarnię Emma z Hajnówki.

Zwycięzcy w kat. open otrzymali oryginalne pamiątkowe Puchary Nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka i przewidziane regulaminem nagrody finansowe. Statuetki były nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najlepszym zawodnikiem z powiatu hajnowskiego i trzecim w kat. Open został Grzegorz Markiewicz z Czeremchy (z czasem 46,29), a najszybsza wśród pań – Jagoda Tomaszuk (1:48,18). Tradycyjnie, wśród wszystkich zawodników rozlosowano nagrody i upominki.

Sękaczami zostały nagrodzone również najlepsze drużyny: I miejsce – Sportowa Familia, II miejsce – Kalinowski JJRunners Team, III miejsce – Hajnówka Biega.

W przygotowaniu i realizacji zadania wspierali nas:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Hajnówka, Nadleśnictwo Hajnówka, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce, Panorama Obiekty Sportowe, Anna Tkaczenko Sękacz Białowieski, Fanera Podlaska Pracownia Sklejki Katarzyna Szuma,Garniec Podlaski Walentyna Oksentowicz, DJ Adam Masajło, RUNO Sp. z o.o. w Hajnówce, Park Wodny w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury.

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Białowieży, pracownicy Straży Leśnej z Nadleśnictwa Hajnówka, Pogotowie Ratunkowe a informacja o Dwunastce trafiła do szerokiego grona sympatyków sportu dzięki Telewizji Kablowej Hajnówka, Portalowi maratonypolskie.pl, oraz Firmie elektronicznezapisy.pl.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc nie zapominając przy tym o pracy niezawodnych sędziów, wolontariuszy, pilota, obsługi technicznej, żubrzycy Roksany. Dzięki Wam wszystkim, w tym zawodników którzy stworzyli wspaniały klimat, mieliśmy możliwość zorganizowania Hajnowskiej Dwunastki na wysokim poziomie. Dziękujemy!

Pracownicy OSiR Hajnówka

 

fot. Zbigniew Dzwonkowski

fot. Roman Wnuczko

fot. Marek Hanula

Link do Zdjęć Google: https://photos.app.goo.gl/Bu3ePhrAHEGKBGDg6

 

 

 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.