Logo Hajnówka OSIR

News

News zdjęcie id 1015

Relacja z Rajdu Rowerowego z leśnikiem po Puszczy Białowieskiej pod hasłem „dbajmy o las”

02.06.2021

29 maja odbył się rajd rowerowy- zorganizowany przez Nadleśnictwo Hajnówka, Rowerową Puszczę Białowieską i OSiR w Hajnówce. Celem rajdu było zwrócenie uwagi na problemy zanieczyszczenia środowiska oraz popularyzacja turystyki rowerowej, w szczególności rodzinnej. Przekazaliśmy młodzieży informacje na temat Puszczy Białowieskiej, a przy okazji posprzątaliśmy wspólnie skraj leśnych dróżek, którymi prowadził rajd.

Dla uczestników przygotowaliśmy dwie trasy. Grupa starsza wyjechała na dłuższą trasę. Młodzież z rodzicami przejechali z Kolejek Leśnych na Harcerską Górkę, Nieznany Bór, obok żwirowni, drogą Szadzką do Sacharewa. Krótsza trasa liczyła ponad 12 km.

Od leśników, którzy z nami wybrali się na przejażdżkę, chłonęliśmy dużo informacji o życiu lasu. W Sacharewie pan Tomek opowiedział nam o rzece Leśnej, która przepływa przez nasze miasto, puszczę i po wielu kilometrach po drugiej stronie granicy wpada do Bugu. Wiadomości zdobyte podczas rajdu wykorzystaliśmy rozwiązując krzyżówki. Najmłodsi otrzymali nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo: kamizelki odblaskowe, mapy Puszczy i plecaki turystyczne. Na zakończenie rozpaliliśmy ognisko jedną zapałką, zjedliśmy posiłek, po czym rozjechaliśmy się do domów.

Tego dnia zebraliśmy kilka worków śmieci. Nawiązaliśmy nowe znajomości. Przeżyliśmy fajną przygodę. Zdobyliśmy dużo informacji o lesie z pierwszej ręki - od pani Agnieszki, Izy i pana Tomka. I wiemy, że przyroda nie jest wieczna, a kiedy ona przepadnie – skończy się też nasz czas.

Do zobaczenia na kolejnych rajdach, a będzie ich podczas wakacji kilka, również dwudniowych.

Roman Wnuczko

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.